Okuduğunuz haber
RAMAZAN'DA ALLAH'TAN REVA MI?
Anasayfa   /    Ekonomi    /    Ramazan'da Allah'tan reva mı?

Ramazan'da Allah'tan reva mı?

Hizmet-iş Şube Başkanı Ferman Zararsız, Umutlu beldesinde 11 kadrolu işçiden 8'nin iş akdinin haksız yere sonlandırıldığını savundu. Ramazan günü bu insanlara bu muamelenin yapılması karşısında sessiz kalmayacaklarını söyledi.

EKONOMİ      21 Mayis 2019 - 19:55     0

Ramazan'da Allah'tan reva mı?

Umutlu belediye başkanlığında çalışan Hizmet İş Serdikası'na üye 11 kadrolu işçiden, 8 kadrolu işçinin iş akdine 16 Mayıs tarihinde son verilmesine Şube Başkanı Ferman Zararsız büyük tepki gösterdi. İşten çıkarmaların hakla, hukukla uzaktan yakından ilgisi olmadığını belirten Zararsızx şu açıklamaları yaptı: 

Umutlu belediye başkanlığında çalışan kadrolu 8 emekçi kardeşimiz, sabah işlerine geldiklerinde Umutlu belediye başkanı İlhan Koçak tarafından imza edilen yazı ile 16.05.2019 tarihlerinde iş akitlerine son verilerek, haksız yere toplu olarak işten çıkarıldılar. Hiçbir suçu olmayan sabah ekmek parası için işlerine gelen emekçi kardeşlerimizin ellerine bir evrak tutuşturulup işten çıkarılıyorlar. Bu kıyıma bir dur denilmesi gerekiyor.

Sayın Cumhurbaşkanımız, belediyelerde çalışan tek bir işçi suçsuz yere işten çıkarılmayacak diye her ortamda söylüyor. Maalesef Adalet ve Kalkınma Partisi Umutlu Belediye Başkanımız İlhan KOÇAK, göreve gelir gelmez, Umutlu belediyesinde çalışan kadrolu 8 emekçi kardeşimizin haksız yere işine son verip kapının önüne koyuyor. Burası hukuk devletidir. Belediye kimsenin kendi işyeri, kendi şirketi değildir. İşçi kardeşimiz eğer verilen görevi yapmıyor, çalışmıyorsa bizler iş kanuna göre gereğini yaparız. Ama işine vaktinde gelen, gece gündüz, soğuk sıcak demeden çalışan, tek derdi rızkını helal yoldan kazanmak, çocuklarına evine ekmek götürmek olan emekçi kardeşlerimiz sabah sekizde işlerine geldiklerinde, ellerine bir evrak tutuşturuluyor, hiçbir geçerli sebep gösterilmeden işinize son verildi deniyor. Mübarek Ramazan ayında, herkes birilerine ekmek vermek için vesile olmaya çalışken, Umutlu belediye başkanımız verilen ekmeği emekçi kardeşlerimizin elinden almaya çalışıyor. Rızkı ALLAH verir, insanlar sadece vesile olur.

Bu işçiler belediyenin kadrolu işçisi, Devlet memurları, sözleşmeli personeller nasıl çalışıyorsa, bu işçilerimizde öyle çalışıyor. Umutlu belediye başkanımız umarız bu yanlıştan döner, bu emekçi kardeşlerimizde tekrar işlerine dönerler. Eğer Umutlu belediye başkanımız bu tutumuna devam ederse, bizlerde bir ay içerisinde hukuk mücadelesini başlatırız. 8 tane işçi kardeşimizin tekrar işlerine dönmeleri için bir ay içerinde dava açılacaktır.

Umutlu belediye başkanı yanlış üzerine yanlış yapmaktadır. Kadrolu işçileri işten çıkartıp, yerine yeniden sözleşmeli personel alacaksınız. Burası resmi dairedir. Kadrolu işçileri işten çıkartıp yerine yeni işçi alamazsınız. Belediye başkanımız 8 tane gece gündüz demeden çalışan, birisi kanser tedavisi gören işçimizi hiçbir suçu olamadan işten atıyor, bunun hesabını nasıl verecek, bu insanlar bizim insanımız, yalnız değiller, burası da bir hukuk devleti, emekçi kardeşlerimiz rahat olsunlar biz bu işin takipçisi olacağız, adalet er geç yerini bulacaktır.

Hak-İş olarak bizler her zaman haklının yanında, haksızın karşısındayız. Umutlu belediye başkanımız İlhan KOÇAK beyin bu tutumunu en kısa sürede Sayın Cumhurbaşkanımıza, Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Merkezine bildireceğiz. Değerli Bakanımızın, Adalet Kalkınma Partisi Milletvekilimizin, İl Teşkilatının bu yanlışa bir dur demesi gerekir.

Yozgat genelinde sendikamızın örgütlü olduğu yerde, örgütlü olmadığı yerde bir ilk yaşanıyor ve 8 kadrolu emekçi kardeşimizin hiçbir gerekçe gösterilmeden toplu olarak işlerine son veriliyor. Ama emekçi kardeşlerimiz şunu iyi bilsinler, ekmeğin siyaseti olmaz. Şuan Umutlu belediyesinde işten çıkarılan 8 emekçi kardeşimiz Adalet ve Kalkınma Partisinin üyesi. Ama ne yazıktır ki, Adalet ve Kalkınma Partisi Belediye Başkanı tarafında işlerine son veriliyor. Umutlu belediyesinde çalışan 8 kadrolu emekçi kardeşimizin umutlarına işten çıkartılarak son verilmek isteniyor.

Başta Sayın Cumhurbaşkanımız, Adalet ve kalkınma Partisi Yozgat Milletvekillerimiz, Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Merkezi, Yozgat İl Başkanımızın bu kıyıma dur demesi gerektiği düşüncesindeyiz. Emekçi kardeşlerimiz rahat olsunlar, er ya da geç adalet yerini bulacaktır. İnşallah Umutlu belediye başkanımız bu yanlıştan biran önce döner. Umutlu halkının umudunu yitirmesine vesile olmaz. Şu Mübarek Ramazan ayı içerisinde 8 emekçi kardeşimiz biran evvel işlerine dönerler.”

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

https://www.google.com/url?sa=i&source=images&cd=&ved=2ahUKEwiX9KP-z8TjAhULJVAKHZ2WD9gQjRx6BAgBEAU&url=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Fpages%2Fcategory%2FCommunity%2FL%25C3%2596SEV-Erzincan-279994545523492%2F&psig=AOvVaw1UkkuWEqKSxXpnr3CXFFNi&ust=1563750789613772

GÜNÜN MANŞETLERİ

FOTO GALERİ