Öğretmene saygı eylemi yarın

Okuduğunuz haber
ÖĞRETMENE SAYGI İSTEDİLER!
Anasayfa   /    Eğitim    /    Öğretmene saygı istediler!

Öğretmene saygı istediler!

Eğitim İş tüm Türkiye genelinde yaptığı ‘Öğretmene Saygı’ başlıklı basın açıklaması için alanlara indi ve Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun geri çekilmesi istendi.

EĞİTİM      31 Agustos 2022 - 16:07     0

Öğretmene saygı istediler!

Eğitim İş Yozgat İl Temsilciliği üyeleri, tüm Türkiye genelinde olduğu gibi Öğretmenlik Meslek Kanunun geri çekilmesi talebiyle  “Öğretmene Saygı” başlıklı basın açıklaması kapsamında alana indi. Açıklamada. Öğretmene saygı, öğretmenliğe itibar istiyoruz ve alacağız. Sadece eğitim emekçilerinin haklarını gasp etmekle kalmayıp, okullardaki çalışma barışını bozarak tüm eğitim sistemine kabus gibi çökecek olan bu kanunu asla kabul etmiyoruz” denildi.

Eğitim İş tüm Türkiye genelinde yaptığı ‘Öğretmene Saygı’ başlıklı basın açıklaması için alanlara indi ve Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun geri çekilmesi istendi.

EĞİTİM İŞ ALANA İNDİ

KANUNUN ÇEKİLMESİ İSTENDİ

Eğitim İş Yozgat İl Temsilcilik Başkanı Sedat Tuygun ve temsilcilik üyeleri, basın açıklaması için Cumhuriyet Alanı’nda bir araya geldi. Uzman Öğretmenlik Sınavı ile öğretmenlikte kariyer basamaklarının belirlendiği sisteme tepki gösterdi. ‘Sınav değil itibar istiyoruz’, ‘Kariyere sınava hayır’ yazılı döviz taşıyan eğitim emekçileri, Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun geri çekilmesini talep etti. Sendika adına basın açıklamasını Eğitim İş Temsilcilik Başkanı Sedat Tuygun okudu.

“MESLEĞİMİZ İTBARSIZLAŞACAK”

Başkan Tuygun tarafından okunan açıklama şöyle: “Bizler, Cumhuriyet aydınlanmasının ve onun önderi Başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün ve devrimlerinin yılmaz savunucusu eğitimcileriz. Bizler geleceğin mimarlarıyız. Bizler öğretmenleriz. Ancak ne acıdır ki bugün burada mesleğimizin itibarını, emeğimizin onurunu korumak için bulunuyoruz. Çünkü 20 yıldır öğretmenliğe sistematik olarak itibar suikasti düzenleyenler, haklarını gasp edenler; bu kez hakaret niteliğindeki sözde meslek kanunuyla en büyük saldırıyı yapmaya girişmişlerdir. Öğretmene danışılmaya bile tenezzül edilmeden, kuytu köşelerde yandaş sendikadan olur alınarak, Saray’dan inme biçimde hayatımıza sokulan Öğretmenlik Meslek Kanunu, bizlerin sorunlarını iyileştirmek bir yana dursun; omzumuzdaki yükleri ağırlaştıracak ve mesleğimizi itibarsızlaştıracaktır.

“KAZANILMIŞ HAKLAR GERİ ALINAMAZ”

İktidar, torba yasalardan da aşina olduğumuz bir taktikle, bu meslek kanununda da en büyük felaketleri en parlak paketlerle sarmalama yöntemine gitmiştir. Öğretmene müjde olarak sunulan meslek kanununun aslında ne olduğunu sendikamız ilk günden beri en gür şekilde anlatmıştır. Bu kanun hukuksuzdur. Çünkü öğretmenliğin bir uzmanlık mesleği olduğunun altını çizen ilgili yasalarla çelişmektedir. Hukuksuzdur çünkü her öğretmen uzmandır ve uzmanlık belgesi de diplomasıdır. Hukuksuzdur çünkü hayata geçerse eşit işe eşit ücret ilkesi okullarda tamamen tarihe karışacaktır. Hukuksuzdur çünkü, hukukun temel ilkeleri gereğince kazanılmış haklar geri alınamaz. Nasıl bir gecede mühendislere artık teknikersiniz denemiyorsa, öğretmenlere de artık uzman değilsiniz denemez. Bu kanun adaletsizdir.

“SUNİ REKABET”

Kanun zaten sözleşmeli, ücretli, kadrolu diye kategorize edilerek sömürülen öğretmenleri bu kez de uzman öğretmen, başöğretmen diye bölmeyi hedeflemektedir. Bu kanun tehlikelidir çünkü tahribatı sadece öğretmenlere değil tüm eğitim sistemine yönelik olacaktır. Öğrenciler ve veliler dahi, hangi unvana sahip öğretmenlerin sınıfında eğitim gördüğüne göre ayrışacaktır. Buradan suni bir rekabet ve muhtemeldir ki tıpkı bağış adı altında toplanan kayıt paraları gibi, illegal bir ekonomi doğacaktır. Bu kanun hadsizdir çünkü her şeyden önce bu ülkenin bir tane Başöğretmeni olduğu ve bizim muradımızın da O Başöğretmen’in unvanını paylaşmak değil O’nun mirasına sahip çıkmak olduğu gerçeğini hiçe saymaktadır. Hadsizdir çünkü daha eğitimci bile değilken Milli Eğitim Bakanı olmayı kabul etmiş, en yakın kadrolarına tahsili alakasız insanları atamış bir zatın, öğretmenin ‘yeterliliğine’ dair ahkam kesmesi kabul edilemez. Kanunun dayattığı bu sınavların adında ‘yeterlilik’ kelimesinin kullanılması bile öğretmene üsten bakışın bir göstergesidir.

 “ÖĞRETMENİN BOYNU BÜKÜK”

 Bu kanun hadsizdir çünkü Başöğretmen Atatürk’ün gelecek nesilleri emanet edecek kadar güvendiği öğretmenlerin yeterlilik adı altında ezberlerini ölçmeye çalışmaktadır. Oysa öğretmenlerin yeni unvanlara değil, insanlık onuruna yaraşır bir ücretle çalışmaya, liyakatsizce atanan yöneticilerin mobbinglerinden ve keyfi soruşturmalarından kurtulmaya, Anayasal bir hak olan güvenceli istihdama erişmeye, uydurulmuş kriterlere değil kıdeme göre ücret artışı almaya, öğrencilerini iktidarın sırtını sıvazladığı tarikatların elinden almaya ihtiyacı vardır. Öğretmenin eve boynu bükük, sınıfa düşünceli bir şekilde girmemeye ihtiyacı vardır. Milli Eğitim Bakanı’nın itiraf ettiği üzere, yandaş sendikanın ‘sınavsız olmasın’ diye akıl verdiği bu meslek kanununa karşı sendikamız ilk günden beri itirazı en güçlü örgütleyen adres olmuştur.”

 

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ

FOTO GALERİ

Yozgat

Yozgat Haber

Yozgat Son Dakika

Yozgatspor