HALİL AKBULUT

Okuduğunuz makale
YOZGATSPOR'A VEFA
Anasayfa   /    Köşe Yazarları   /    Halil Akbulut   /    Yozgatspor'a vefa

28 Aralik 2018 - 20:57

halilakbulut@yozgatsonsoz.com

Halil Akbulut

HALİL AKBULUT

Yozgatspor'a vefa

Üniversite yıllarımda takımımız Yozgatspor’un maçının Trabzon’da oynanacağını duyduğumda beni bir heyecan almıştı ki sormayın gitsin.! Hemen Yozgatlı olup Trabzon’da okuyan diğer fakülteden de arkadaşlarla haberleşip maça gittik. Futbol oynama dışında maçlarla çok ilgilenmediğime rağmen maça gittim. Çünkü söz konu olan Yozgat olunca ben de akan sular duruyor. Maç çok çekişmeli geçmesine ve bizim iyi oynamamıza rağmen sonuç beraberlikle noktalanmıştı. Tabi ki kendini dört büyükler diye yazdıran bir takıma karşı iyi bir sonuçtu aslında. Radyodaki spiker “bir avuç Yozgatspor taraftarları Trabzon’da takımını yalnız bırakmamış. Evet, sayın seyirciler sesleri statta Trabzonspor taraftarı kadar çıkıyor.” demişti. O atmosferi hala özlüyorum. Maçtan sonraki hafta ne kadar tezahürat ettiysem artık bir hafta on gün sesim kısık gezmiştim. Süper ligden düşmesine rağmen İstanbul’da oynadığı İstanbulspor- Yozgatspor maçına dahi gitmeye devam ettim.

Şimdi efendim! Bu anıyı ben neden yazdım. İlk sezonu galibiyetle bitiren Türkiye Bölgesel Amatör Ligi 4. Gruptaki liderliğini sürdüren Yozgatspor için başlatılan vefa kampanyasına bir nebze olsun katkım olsun diye yazıyorum. Yozgatspor’a yapılan yardımların/sponsorluk harcamaların neleri kapsadığını, kimlerin sponsor olabileceğini ve bu yardımların vergisel açıdan durumunu sizlere izah etmeye çalışacağım.

Ülkemizde kendi özel kuruluş kanunu olan tek federasyon Türkiye Futbol Federasyonudur. Kendi özel kanunuyla düzenlenen tek spor dalı futboldur. Bu kanuna göre Türkiye’de profesyonel futbol en üst ligi, 2. ligi ve 3. ligi “Profesyonel” olarak geçmektedir. Bunun dışındaki alt ligler ve diğer branşlar (basketbol, voleybol, yüzme vb. spor dalları) ise “Amatör” olarak kabul edilmesi gerekir. Bu kanuna göre Yozgatspor “Amatör” spor dalı olarak dikkate alınması gerekiyor.

Yönetmeliğe göre, seçilen sponsor ile “sponsorluk sözleşmesi” yapılması ve bu sözleşmede sponsorlukların yükümlülükleri ve sponsora sağlanacak hak ve yükümlülüklere yer verilecektir. “Sponsorluk Sözleşmesi’nin 10 gün içerisinde sponsorluğu alan tarafından Gençlik ve Spor Müdürlüğüne gönderilmesi şarttır. Sponsorluk sözleşmesi yapılan sponsora ayrıca “Sponsorluk Belgesi” verilir. Bu belgenin ise bir örneği mükellefin bağlı olduğu vergi dairesine gönderilmesi gerekir.

Sponsorluk harcamaları ayni ve nakdi olarak yapılabilir. Sponsor olan kurumun adının anılması koşuluyla,

*Resmi spor organizasyonları için yapılan saha, salon veya tesis kira bedelleri

*Sporcuların iaşe, seyahat ve ikamet gideri ile spor malzemesi bedeli

*Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’nün uygun göreceği spor tesisleri için yapılan ayni ve nakdi harcamalar 

*Sporcuların transfer edilmesini sağlayacak bonservis bedelleri

*Sporculara ve spor adamlarına prim mahiyetinde ayni ve nakdi ödemeler

gibi harcamalar sponsorluk harcaması olarak değerlendirilebilir.

Spor sahalarına, sporcuların veya diğer ilgililerin spor giysilerinin ya da spor araç ve gereçlerinin üzerine yazılı veya elektronik sinyaller yardımıyla sanal olarak kurumun tanıtımının yapılmasını sağlayacak amblem, marka, isim ve benzeri işaretler konulması gibi doğrudan ticari fayda sağlayan ve kurumun tanıtımını amaçlayan harcamalar ise reklam harcaması olarak değerlendirilecektir.

Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu’na göre, Amatör spor dalları için Tamamı, Profesyonel spor dalları için %50 si beyannamede ayrıca gösterilmek şartıyla beyan edilen kazançtan indirilir. Bu mükellefler, sponsorluk harcamalarını yıllık beyannamede gösterebilmek için, söz konusu harcama tutarını Kanunen Kabul Edilmeyen Gider olarak ilave edilmeli, daha sonra beyanname üzerinde sponsorluk harcaması olarak göstermelidirler.

Yukarıda yapılan izahat ve vergi indiriminden yararlanma, ancak dönem sonunda kar eden işletmeler için söz konusu olup, hesap döneminin zararla sonuçlanması halinde böyle bir yararlanma ve indirim söz konusu olamayacağı gibi bir sonraki yıla da devretmez. Şunu da belirtmek gerekir ki vergi veya sosyal güvenlik kuruluşlarına borcu nedeniyle takibata uğrayan gerçek veya tüzel kişiler sponsorluk yapamazlar.

Sonuç olarak Yozgatspor “Amatör” spor dalında mücadele ediyor olması nedeniyle, gerekli şartların taşınması ve yasal sürecin izlenmesi halinde sponsorluk harcamalarının tamamını vergi matrahından indirilmesine olanak sunuyor. Aslında kanun koyucu demiş ki! Ey mükellefim senin sevdiğin, tuttuğun bir takım varsa sporun ve sporcunun gelişmesi adına direk olarak kulüplere yardım yapma imkanını sana sunuyorum.

Bunun için Avrupa ve İstanbul Yozgatlılar Federasyonları olarak “o sene bu sene Yozgatspor için el ele” sloganıyla kampanya başlatarak Yozgatspor’un yanında olduğunu bir kez daha gösteriyorlar. Son sözüm yeni yılın sevdiklerinizle birlikte huzurlu, mutlu ve en önemlisi de sağlıklı geçmesini diliyorum.

MAKALEYE YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Makaleye hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ

FOTO GALERİ

Yozgat

Yozgat Haber

Yozgat Son Dakika

Yozgatspor