BİLAL YEŞİLKAYA

Okuduğunuz makale
YOZGAT SİYASETİ VE ADAYLAR ÜZERİNE
Anasayfa   /    Köşe Yazarları   /    Bilal Yeşilkaya   /    Yozgat siyaseti ve adaylar üzerine

15 Mart 2019 - 19:51

bilalyesilkaya@yozgatsonsoz.com

Bilal Yeşilkaya

BİLAL YEŞİLKAYA

Yozgat siyaseti ve adaylar üzerine

Yozgat tarihinin en renkli seçimlerine doğru yol alırken siz okurlarımız için siyaset, halkın beklentileri ve adaylar ve vaatleri üzerine bir araştırma yapalım dedim. Aslında kişisel olarak siyaseti seven biri olmama rağmen yine de hem geride kalan süreç hem de önümüzdeki dönem için dikkatimi çeken bazı noktalara dikkat çekmenin doğru olacağına inandım.

İsterseniz işe Yozgat için verilen vaatler, yapılabilirlikleri ve bugüne kadar neden bunların olmaması üzerinde yapacağımız değerlendirme ile başlayalım.

Seçimi kimin kazanacağı, ya da nasıl bir sonuç ortaya çıkacağına yönelik bir öngörüm olmasına rağmen bunu etik bulmadığım, daha doğrusu taraf tutmadığım için kendime bırakmayı uygun gördüğümü belirtmekle birlikte Yozgat neymiş de biz farkında değilmişiz onu görme fırsatım oldu. Garip memleketimi siyasetçiler hep seçim zamanı geldi mi hatırlama gibi bir yanlışın üzerinden gittikleri için olsa gerek halk nazarında inandırıcılıkları kalmadı. Zannediyorum bunun farkında olmuş olacaklar dır ki gelen giden eksik olmuyor.

Olaya ister istemez iktidar kanadından girmekle başlamak durumundayım. Genel seçimlerde herkesin bildiği üzere milletvekilliği listesine verilen tepkinin yansıması olarak irtifa kaybeden Ak Parti yerel seçimler öncesinde de bence ardı ardına yanlışlar yapmaya devam ediyor. Bu kendilerini ilgilendiren bir durum olduğu için burasını da değerlendirme dışı tutuyorum. Ama öyle bir korku var ki, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bakanlar neredeyse sıraya girdi. Vaatler birbirini kovalıyor. Vatandaşın karnı doydu mu bilmiyorum ama doğrusunu söylemek gerekirse 23 yılını bu mesleğe veren biri olarak benim karnım doydu. Yapılanlara eyvallah, hizmete alkış tutarız da, neden seçimler öncesinde bunlar gündeme gelmez, ya da Yozgat’ın sorun ve beklentileri neden hep bir seçim malzemesi olarak kullanılır.

Aslına bakarsanız iktidarın yerel seçimler öncesinde belirlediği slogandan işe başlamak gerekirdi. ‘Gönül Belediyeciliği’ kulağa hoş gelmekle birlikte bana kalırsa çok yanlış bir seçim. Sormazlar mı insana 17 yıldır iktidarda olan ve neredeyse 15 yıldır ülkenin büyük bölümünde yerel yönetimleri elinde tutan, hizmetleri ile övünen ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan gibi bir başkanı olan bir parti gönül belediyeciliği gibi bir slogan seçer kendine. Siz yıllardır insanların kalbine giremeyip ne yaptınız demezler mi? Bu sürede bunu başaramadıysanız ekonomik sıkıntıların, yıpranmışlığın etkisi ile bundan sonraki süreçte bunu nasıl yapmayı hedefliyorsunuz demezler mi?

MHP için durum biraz daha farklı gözükmekle birlikte yıllardır emaneti geri almak gibi bir hedefle yine seçimlere giren ancak ittifakta oldukları için kırmaktan, dökmekten uzak bir siyaset izleyen MHP’nin Genel Başkanı Devlet Bahçeli de Yozgat’ı es geçmedi. Cumhur İttifakı Yozgat’ı çok önemsiyor önemsemesine de ben de yine soruyorum bugüne kadar aklınız neredeydi? Askeri Eğitim Birliği’ni yıllardır istemiş olmamıza rağmen niye verilmedi, Yozgatspor’un otobüsü yoktu neden alınmadı. Yazsam sayfalar almaz. Adayların projelerine girmek bile istemiyorum. Yapılırlığı nedir, kaynak nasıl oluşturulacak soruları bir tarafa daha önceki dönemlerde olduğu gibi verilen vaatler unutulacak mı bunları da merak etmiyor değilim. Ama bu sonuca kazanacak aday üzerinden gideceğimiz için sonraya bırakmanın faydalı olacağına inanıyorum.

Gelelim adaylara. Herkes kabul eder ki bu döneme kadar iki partili seçim yaşanılan ve genel olarak sonucu belli olan atmosferi yaşamaya alışkın Yozgat halkında şimdi inanılmaz bir merak var. Bu merakı ortaya çıkartan isimde hiç kuşkusuz Belediye Başkanı Kazım Arslan. Yaptıkları, yapamadıkları, yeniden aday gösterilmemesi, bağımsız olarak aday olması işte seçimlerin bu kadar renkli geçebileceğine yönelik iddiamızın temelini oluşturuyor. O nedenle Kazım Arslan özelinden başlayarak adayları değerlendireceğim. Arslan başkan olana ve yapılamaz denilen bazı şeyleri yapana kadar Yozgat’ta bazı şeylerin olabileceği gerçeğine insanları inandırmak zordu. O nedenle Arslan aslında öncelikle zihinlere oynayarak yola çıktı ve belki geçte olsa kendini anlatma fırsatı bulmuş olacak ki, bağımsız aday olmasının ardından beklenmeyen şekilde destek görmeye başladı. Adına halk hareketi diyorlar ve yapılan çalışmaların devam edebilmesi için halkın desteğini istiyorlar. Bugüne kadar Yozgat’ta bağımsız adayların sergilediği performanslara baktı mı Arslan’a ilk etapta şans vermek pek mümkün gözükmüyor ama bu seçim durumun değişmesi ihtimali bile mümkün olarak değerlendiriliyor. Ama ben bir başka konuya dikkat çekerek Arslan döneminin başarılı olarak değerlendirildiğini açıklamaya çalışacağım. Kimse üzerine alınmasın ya da alınsın pek de ilgilendirmiyor bilmem ama günün şartlarına, mevcut imkanlara göre bir şeyler yapma gayreti sergileyen Yozgat Belediye başkanlarının aslında pek bir şey yapmadıklarını, ya da yapamadıklarını açık ve net bir şekilde görebilmek için şehrin bugün ki durumunu göz önüne almak yeterli olacaktır. Halen yolu, kaldırımı olmayan cadde ve mahallelerimiz yok mudur, halen imar sorunları ile boğuşan, keşmekeş halini alan park sorununu çözemeyen bir şehir değil miyiz?

Sosyal ve kültürel anlamda beklentilerin çok altında kalan bir şehir olmamız, halen Belediyecilik anlamında birçok eksikliğin konuşuluyor olması bu önceki dönemlerde görev yapan başkanların performanslarının yetersizliğini gözler önüne sermez mi? İşte bu aslında bugüne kadar yapılması gereken birçok iş ya da hizmetin son dönemlerde büyük bölümünün gerçekleşmiş olması, Arslan’ı başarılı bir başkan konumuna getirmiştir ki, bana kalırsa yapılması gerekenler yapılmış, Yozgat insanı bana göre yeterli olmasa da biraz olsun hizmet almıştır.

96 yıllık Cumhuriyet hükümetleri döneminde beklentilerin altında kalınması nedeniyle bugün yapılan hizmetleri abartmakta bana kalırsa insaflı bir yaklaşım olmayacaktır. Çünkü çevre illere gittiğimiz zaman aradaki farkın çok yüksek olduğunu görebilmek iyi bir dönem olmasına rağmen çok yol almamız gerçeğini halen karşımıza çıkartıyor. Bir dönem daha başkanlık yapması beklenirken aday gösterilmeyen mevcut başkanın bağımsız aday olması kimilerine göre doğru bulunmazken, arkasında ciddi denebilecek bir halk kitlesinin bulunması, Yozgat tarihinin en renkli seçimlerine doğru yol alınmasına zemin hazırladı.

Ak Parti’nin adayı Celal Köse bugüne kadar duruşu, söylemleri, vatandaşa yaklaşımı ile çok iyi bir portre çizdi. Her ne kadar ekonomik sıkıntılar nedeniyle vatandaş biraz iktidara kızgın olsa da önceki dönemlerde yapılanları kulak ardı etmeyen ciddi bir kesimin olduğu aşikar. Yani Celal Köse eğer önceki dönemdeki oyları sabit tutamaz ama büyük ölçüde korursa seçilmesi en yüksek aday olarak görünüyor ama sandıktan ne çıkar o da bir başka konu.

Bakalım zaman daralıyor, herkes gibi biz de merak ediyoruz sandıktan kimin çıkacağını. Ama şu bir gerçek ki kim çıkarsa çıksın yaptıkları ve yapacakları ile artık Yozgat’ı gerçekten bir marka şehir yapmadığı sürece başarılı olmuş sayılmayacaktır. Çünkü son dönemlerde yapılan çalışmalarla çıta yükselmiştir ve gelen kim olursa olsun bu çıtayı daha yükseklere çekmek boynunun borcudur.

Haydi hayırlısı..

 

MAKALEYE YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Makaleye hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ

FOTO GALERİ