BİLAL YEŞİLKAYA

Okuduğunuz makale
YEŞİLAY HAFTASI SPOR VE GENÇLİĞİMİZ!
Anasayfa   /    Köşe Yazarları   /    Bilal Yeşilkaya   /    Yeşilay Haftası Spor ve Gençliğimiz!

03 Mart 2021 - 16:43

bilalyesilkaya@yozgatsonsoz.com

Bilal Yeşilkaya

BİLAL YEŞİLKAYA

Yeşilay Haftası Spor ve Gençliğimiz!

Evrensel kültürün bir parçası, dünyada dili, ırkı, dini farklı insanları birleştiren önemli bir vasıta olan spor, Dünya barışına katkı sağlayan bir etkinliktir.

Günümüz anlayışına göre spor ilk başta çok önemli bir kitle eğitim vasıtasıdır. Spor insan bedenini fiziki yönüyle geliştirdiği gibi oyunlar, hareketler, yarışmalar vasıtasıyla aynı zamanda insan seciyesini, egosunu, davranış niteliğini, psişik yapısını belirleyen yeni bir bilim dalıdır.

Canlılığın tek belirtisi olan hareket, ayrıca vücut eğitiminin de başlıca vasıtası olduğu için, bir bakıma hareketin tarihi demek olan beden eğitimi insan hayatıyla çok sıkı bir ilişki halindedir. İnsanların boş zamana uygulamaya başlamalarıyla gelişmeye başlayan spor, binlerce yılı geçen tarih yolculuğu sırasında, bir bölümü barışçı, öteki saldırgan diye nitelenebilecek değişik kullanım biçimleri almıştır.

Spor; çocukluk yıllarında bir oyun biçiminde ortaya çıkar ve bir enerji birikiminin ortaya çıkmasında aile ortamı dışında bazı ilişkilerin ortaya çıkmasına neden olur. Aile ortamına ya da toplumsal ortama uyum sağlayamayan gençler spora yöneldikleri zaman psikolojik boşalım nedeniyle rahatlamakta dengeli bir kişiliğe kavuşmaktadır.

Yozgat’ta da sporun tarifi bu anlatım çerçevesinde şekillenebilir, sporun gençleri kötü alışkanlıklardan uzaklaştırmak, sağlıklı nesiller olarak yetiştirilmesini sağlayan en büyük araçlardan biri olarak nitelendirebiliriz.

Ancak özellikle son yıllarda spora eğilim; gençlere sunulan hizmet, spordaki hedeflerimizi kaybetmemiz, kurum ve kuruluşların bakış açıları, hedefsiz kalınması nedeniyle büyük gerileme içerisine girmiştir. Yozgatspor’un içinde bulunduğu duruma bağlı olarak da daha da hızlanan bu gerileyiş, gençlerin kötü alışkanlıklara olan eğilimlerini tetiklemiş, sigara, alkol ve benzeri zararlı alışkanlıklara olan bağımlılık gitgide artmıştır.

Altyapı çalışmalarındaki atılan adımların güdük kalması, hep göstermelik faaliyetlerin yapılması, spora, sporcuya gereken önemin verilmemesi sonucu ortaya çıkan sıkıntı, Yozgat’ın başarı tablosuna da yansımıştır. 2000’li yıllarda başta futbol olmak üzere, güreş, yüzme, hentbol, basketbol, atletizm ve hentbol dallarında adını Türkiye çapında duyurmaya başlayan ilimiz, ekonomik sıkıntılara da bağlı olarak her geçen gün kan kaybetmiş, günümüzde ise çok ufak tefek başarılarla avunur hale gelmiştir.

Geleceğimizin teminatı, Türkiye Cumhuriyeti’nin emanetçisi olan gençlerimizi kötü alışkanlıklardan uzak tutmak, onlara yeni ufuklar açmak bizim elimizdedir. 1-7 Mart tarihleri arasında kutlanan Yeşilay Haftası’nda amaç bağımlılık yapan alışkanlıklardan gençlerimizi uzak tutmaktır ki, görüldüğü üzere bunun en kolay ve en etkili yollarından birisi spora yönelmektir.

O nedenle öncelikle altyapıya önem verilmeli, Yozgat’tan da çok başarılı sporcuların yetişebileceğini genç beyinlere kazımalı, kurum ve kuruluşları sporun içerisine çekmeli, spor yapılacak alanları arttırmalı, sportif organizasyonları göstermelik olmaktan çıkarmalı, uzun süreli faaliyetlere imza atmalıyız. İşe kesinlikle okullarda başlamalı, spora eğilimi olan gençleri kurulacak spor okullarında branşlarına göre yetiştirmeli, Bozok Üniversitesi bünyesinde açılacak olan Spor Akademisi’ne yerleştirmeliyiz. 

Son yıllarda futbol, hentbol, güreş alanında yaşanılan önemli gelişmeleri sürdürmek ve önümüzdeki yıllarda meyvelerini almak istiyorsak çalışmaların üzerine gitmeli, daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlamalıyız.

Ancak bu şekilde geleceğimiz teminatı gençlerimizi kötü alışkanlıkların pençesinden uzak tutar, sağlıklı bir nesil yetiştirilmesine vesile oluruz.

MAKALEYE YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Makaleye hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ

FOTO GALERİ

Yozgat

Yozgat Haber

Yozgat Son Dakika

Yozgatspor