ORHAN KALABALIK

Okuduğunuz makale
YENİ YOZGAT DÜŞÜNCESİNDE GÖZLER CELAL KÖSE’DE...
Anasayfa   /    Köşe Yazarları   /    Orhan Kalabalık   /    Yeni Yozgat düşüncesinde gözler Celal Köse’de...

20 Temmuz 2020 - 12:22

orhankalabalik@yozgatsonsoz.com

Orhan Kalabalık

ORHAN KALABALIK

Yeni Yozgat düşüncesinde gözler Celal Köse’de...

İleri ki yıllarda “Yeni Yozgat’ın” hayata geçeceği bölge olarak görülen Divanlı mahallesinin yolu 

asfaltlandı. Sıradan bir asfalt çalışması değildi.  İncelemelerde bulunan Belediye Başkanı Celal Köse burası için “Yeni çalışmalarımız olacak” dedi. 

Elbette bu ilk değildi.

Ama görülen o ki sonda olmayacak.

Yeni imar alanlarının açılması, hızlı tren, üniversite ve yapılacak olan çevre yolu ile bu bölgede “Yeni Yozgat”ın önümüzdeki yıllarda er yada geç hayata geçeceği öngörülüyor.

Neden mi?

Neden çok...

 

***

 

ŞEHİR MERKEZİ TIKANDI

 

Nohutlu ve Çamlık arasına sıkışan, imarda yaşanan sıkıntılar nedeniyle sürekli içine kapanan, eski  yapıların yerini yüksek ve çarpık yapılaşmaya bırakan şehir merkezi tıkanma noktasına geldi.

Nüfus yoğunluğunun da artması ile birlikte yolların, cadde ve sokakların yetersiz kaldığı şehirde yaşam kalitesi düştü ve düşmeye de devam ediyor.

Kabul etmek gerekir ki, belediye başkanlarının sürekli bir arayışı oldu.

Hadi 20 yıl öncesinden bugüne doğru yaşanan gelişmelere bir bakalım.

 

***

 

MEHMET ERDEMİR DÖNEMİ

 

2000 yıllarda dönemin belediye başkanı Mehmet Erdemir şehirdeki yoğunluğu azaltmak için Sarıhacılı Köyü ve  Çamlığın hemen ardında bulunan ve şuanki hızlı trenin geçtiği Divanlı Köyü bölgesine yönelik yeni bir yerleşim alanı düşüncesi oldu.

Ancak oradaki köylülerin buna olumlu bakmaması nedeniyle bu düşünce hayata geçmedi. O da Bahçeşehir mahallesinin bulunduğu yeri tercih etmek zorunda kaldı.

 

***

 

YUSUF BAŞER DÖNEMİ

 

2008 yılında dönemin belediye başkanı Yusuf Başer’de Divanlı ve Sarıhacılı bölgesine olumlu baktı.  Bu olumlu düşünceyi hayata geçirmek için kurulan Divanlı Köyü Kültür ve Yardımlaşma Derneği’de üzerine düşeni yaptı. 

Yapılan görüşmelerde Yusuf Başer  Divanlı Köyü’nün fiilen Yozgat Belediyesi’nin mücavir alan sınırları içerisine girmiş durumda olduğunu belirterek, “Biz burayı kendimizden görüyoruz. Hem üniversitemiz bu tarafta, hem de Yozgat’ın gelişme yönü Divanlı’ya doğru gidiyor. Burası yeni bir Yozgat projesiyle farklı bir yer olacaktır” ifadelerini kullanmıştı.

Ancak bu ilerleme bilinmez bir mantıkla Kentpark’a kaydırıldı.

 

***

 

7 YIL SÜREÇ DURDU

 

2011 yılında dönemin Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın çevre yolu sözü vermesiyle bu bölgede“Yeni Yozgat”ın hızlı bir şekilde hayata geçmesi bekleniyordu. Ancak 2015 yılına kadar bu bölgede hiç bir çalışma yapılmaması dikkatlerden kaçmadı. Bu arada Kentpark ile birlikte şehrin her tarafı yüksek katlı binalar ile doldu.

***

 

KAZIM ARSLAN DÖNEMİ

 

2015 yılında dönemin belediye başkanı Kazım Arslan, 2000’li yıllarda gerçekleşmeyen Sarıhacılı ve Divanlı Köyü’nün şehre bağlanma düşüncesini yaptığı görüşmeler ile referanduma taşıdı ve çıkan evet sonucu ile iki köyün Yozgat’a bağlanmasını sağladı.

Şehir merkezinin tıkandığını, yeni imar alanlarının açılması gerektiğini belirtti.

Arslan, en uygun yerleşim alanlardan birinin Divanlı ve Sarıhacılı olduğunu; İmar planıyla, hızlı treniyle ve çevre yolu ile artık buraların değişeceğinin altını çizdi.

 

***

 

SIRA CELAL KÖSE’DE...

 

20 yılın sonunda şehrin yeni bir yerleşim alanına hızlı bir şekilde kaydırılamaması ve bunun ortaya çıkardığı büyük sorunlarla bugün de  Belediye Başkanı Celal Köse yüzleşecek, çözme mücadelesi verecek.

Üniversitenin yanı başından başlayıp Divanlı mahallesine kadar olan yol, yani hızlı tren garının bulunduğu yere kadar asfaltlandı ve belediye başkanı Celal Köse yazımın başında olduğu gibi “yeni çalışmalarımız olacak” dedi.

Umarız bu yeni çalışmalar hızlı bir şekilde olur.

Çünkü...

2 katlı eski Yozgat evlerinin yerini 10 katlı çarpık binalar aldı. 4 katlı binaların yıkıldığı bugün ki Yozgat’ta yerlerine 12 katlı binalar yapılıyor.

Ama yollar aynı...

Caddeler aynı...

Sokaklar aynı.

Geçmişte olduğu gibi yine tekrar ifade etmekte fayda var.

Şehre artık sığmıyoruz.

Sorunlar çok büyüdü.

***

Son söz...

Yeni yerleşim alanını hızlı bir şekilde bu bölgeye kaydırmak bugün Celal Köse’nin sorumluluğundadır, üzerine yüklenmiş en büyük görevdir.

Yerinde sayan bir şehri bugün ileri taşımak da, tamamen içine kapanmasına vesile olmak da O’nun elindedir.  

MAKALEYE YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Makaleye hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ

FOTO GALERİ