BİLAL YEŞİLKAYA

Okuduğunuz makale
FUAT OKTAY VARSA SORUN YOK!
Anasayfa   /    Köşe Yazarları   /    Bilal Yeşilkaya   /    Fuat Oktay varsa sorun yok!

24 Haziran 2020 - 18:32

bilalyesilkaya@yozgatsonsoz.com

Bilal Yeşilkaya

BİLAL YEŞİLKAYA

Fuat Oktay varsa sorun yok!

Devlet adamlığı zordur. Hem ülkenin sorunları ile uğraşacaksınız, hem adaleti elden bırakmayacaksınız, kantarın topuzunu dengede tutacaksınız hem de ister görev yaptığınız Hükümete oy versin vermesin her kesime aynı gözle yaklaşacaksınız.

Ülkemizin bütün olduğu, her bölgesine hem yatırımın, hem hizmetin eşit gitmesi gerçeğinden hareket ettiğimiz zaman Devlet adamlarının ne denli ağır bir yükü sırtlarında taşıdığı gerçeğine kendimizi inandırmamız zor olmaz. Ama gel gelelim ki herkes yaşadığı şehrin her alanda ileriye gitmesini gelişmesini ister. Bu bakımdan da özellikle siyasetçilere aynı zamanda Devlet adamlarına bu yükün fazlasını yükler. Yozgat bu manada çok aslına bakarsanız çok şanslı bir il. Yani hem siyasetçi, hem de Devlet adamı portresine uygun bir çok isimle son yıllarda temsil edilmiş olmasına rağmen özellikle istihdam konusunda beklediğini aldığını söylemek mümkün gözükmüyor. Tabii bu konudaki eksiklikleri sadece siyasetçilere, devlet adamlarına yüklemenin doğru olmadığına inananlardanım. Yozgat’ın eksikliklerini, artılarını göz önüne aldığımız zaman ortaya çıkacak tabloda özellikle sanayi alanında neden gelişemediği gerçeğine ulaşmak zor olmayacaktır.

Lakin siyasetçiler seçilmiş oldukları için bölgelerine yatırım getirmedikleri, ya da istihdamı arttırıcı bazı gelişmelerden şehirlerinin nasiplenmelerini sağlayamadıkları zaman seçmenleri özellikle de muhalifleri tarafından bombalanır, zaman zaman da eleştiri oklarının hedefinde yer alırlar.

Yozgatlı siyasetçiler de bu konuda birçok kez eleştirilmiş ki özellikle sanayi alanında ciddi yatırım alamaması nedeniyle hem göç hem de işsizlik sorununa beklenildiği ölçüde çözüm üretememiştir. Yaptıkları yapamadıkları tartışılır olsa da, son yıllarda özellikle hızlı tren, havalimanı, Adalet Eğitim Merkezi, Cezaevi gibi ciddi yatırımlar yapılsa da henüz ekonomiye çok büyük yansımaların olmaması,Yozgatlı siyasetçiler için de dezavantaj olarak değerlendirilmekte ve onları eleştirilerin merkezine çekmektedir. Ekonomisi memur ve öğrenciye bağımlı olduğu için kırılganlık arz eden ve özellikle yaz aylarında esnafın büyük sıkıntılar çektiği memleketin çıkışının, yatırımcıların sağladığı istihdamla aşılacağı aşikardır.

Bu bakımdan Cumhurbaşkanı Yardımcımız Fuat Oktay’ın bugün Organize Sanayi Bölgesi’nde yaptığı temel atma törenleri ve açılışlar büyük önem arz etmektedir. 2000’li yıllarda 5 bin’i aşkın insanın çalıştığı, birçok fabrikanın bacasının tüttüğü Organize Sanayi Bölgesi’nin eski canlılığına kavuşması, istihdamın arttırılması, yeni yatırımcıların Yozgat’a gelmesi ile mümkündür. Ülkemizin çok kritik bir süreçten geçtiği dönemlerde kritik görevler üstlenen, bunların hepsinin altından başarıyla kalkan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sağ kolu olan Cumhurbaşkanı Yardımcımız Fuat Oktay memleketini de göz ardı etmedi. Doğup büyüdüğü topraklara borcunu, seçilmemiş olmasına rağmen ödeme konusundaki kararlılığını her zaman gösteren, göreve geldiği günden itibaren yatırımcıların sadece Yozgat’a gelmesi için değil, bölgesel kalkınma hamlelerinin hedefine ulaşması için komşu illeri ve ilçeleri de tedarik zincirine dahil eden, işadamları ile sürekli görüşen, Cumhurbaşkanı Yardımcımız Fuat Oktay’ın girişimleri bir bakıma eleştiri oklarına maruz kalan siyasetçileri de rahatlatan bir detay olarak ortaya çıkmaktadır. Tabii onların bir şey yapmadığını, bu yatırımların gelmesi konusunda sorumluluk üstlenmediklerini söylemek doğru olmamakla birlikte Kaptanın Türkiye’nin ikinci adamı olması onları da hayli rahatlatmaktadır. Düşünsenize yatırımcısınız ve söz vermişsiniz işin takipçisi Cumhurbaşkanı Yardımcımız Fuat Oktay, ‘size ne yaptınız diyecek, sözlerinizi yerine getirmeyecek misiniz’ diye soracak ve siz bahane üreteceksiniz.

Cumhurbaşkanı Yardımcımız Fuat Oktay bu konudaki hassasiyetini bugün ki açılış ve temel atma törenlerinde de gösterdi ve yatırımcılardan söz aldı, Yozgat’ın kalkınma hamlesini yeniden başlatacağına yönelik umut ışıkları yaktı. İşsizlik sorununa parmak bastı, geleceğimiz için umutların yeşermesine vesile oldu. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın yaptıkları bunlarla da sınırlı değil özellikle Kümbetova Sulama projesi buna güzel bir örnek. Çekerek, Aydıncık başta olmak üzere tarım alanlarının sulamaya açılması bile başlı başına değerlendirlemesi gereken bir konu. Tek tek ele alacağımız o kadar güzel örnek var ama biz bugünlük Merkez açısından çok büyük önem taşıyan yatırımların neleri beraberinde getireceğine dikkat çekmek istedik. 

Yozgat'ın Cumhurbaşkanı Yardımcımız Fuat Oktay'ın çabaları ile birlikte yeniden bir kalkınma hamlesi hikayesi yazacağından hiç kuşkum olmamıştı ve bugün Yozgat’ın yeniden 2000’li yıllara döneceğine yönelik beklentilerimin gerçek olacağını görmüş olmanın mutluluğunu yaşıyorum. Devamının geleceğinden de endişem yok. Rota öyle birine emanet ki bu şehir Cumhurbaşkanı Yardımcımız Fuat Oktay ve beraberindeki siyasetçilerin çabaları sayesinde kalkınma konusunda eski günlerine kavuşacak ve önümüzdeki 10 yıl içerisinde göç alan bir şehir olacak.

Benim umudum ve beklentim bu. Gazeteciliğimin 25 yılında hayal kurmaktan bıktım ve artık beklentilerimin gerçek olmasını yürekten umut ediyorum.

 

 

MAKALEYE YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Makaleye hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ

FOTO GALERİ

Yozgat

Yozgat Haber

Yozgat Son Dakika

Yozgatspor