Kan değişikliği yok!

Okuduğunuz haber
TSO'DAN SANAYİ HAMLESİ!

Hızlı Tren dezavantaj olmasın!

Anasayfa   /    Ekonomi    /    TSO'dan sanayi hamlesi!

TSO'dan sanayi hamlesi!

Yozgat Ticaret Sanayi Odası Başkanı Sinan Çelik, Yozgat'ın bir sanayi ve üretim şehri olması için yaptıkları çalışmaları anlattı. Azeri bir yatırımcının önümüzdeki günlerde 100 milyonluk bir yatırım yapacağını müjdeleyen Çelik, Yozgat'ımız için hayırlı olmasını diliyorum. Yozgat'ın son 2 yılda aldığı yatırımlara bakarsak son 10 yılda almadığı yatırımları aldı diyebiliriz" dedi.

EKONOMİ      17 Kasim 2020 - 17:30     0

TSO'dan sanayi hamlesi!

Yozgat Ticaret Sanayi Odası Başkanı Sinan Çelik, göreve geldikleri günden bu tarafa Yozgat'ın sanayi şehri olması, istihdamın arttırılması ve üreten bir şehir olması için yaptıkları çalışmaları basın mensuplarına anlattı. Kısa sürede OSB'deki çalışan sayısını 3 binlere kadar ulaştırdıklarını belirten Çelik, "Biz diyoruz ki, Yozgat üreten bir şehir olsun. Yozgat'ta işsiz biri kalmayana, ekonomik yapısı çevre illerden daha üst seviyeye çıkana kadar bizler mücadelemizi devam ettireceğiz. Bizler bu konuda bütün kamuoyunun desteğini bekliyoruz. Şunu unutmamak gerekir ki, Yozgat üreten bir şehir haline gelince herkes kazanacak. Bu ekonomik hamlelerin herkese faydalı olacağını düşünüyorum" dedi. 

Çelik açıklamasında şu görüşlere yer verdi: "İlk göreve geldiğimiz günden bugüne Ticaret ve Sanayi Odası yönetimi olarak Yozgat'ın bölgede sanayisini ve üretimini birçok ilden daha geri noktada olduğunun il olarak hepimiz farkındaydık. Bizler de bu konu ile alakalı ciddi çalışmalar başlattık ve geçtiğimiz aylarda bunların meyvelerini almaya başladık. Organize sanayi bölgemizde 900'lü Bin'li çalışan sayımızı şuanda 3 Bin'in üzerine çıkarttık. Geçen aylarda temelini attığımız fabrikalarımızın fiziki şartlarının şuanda yüzde 90'ını tamamlamış bulunmaktayız. Önümüzdeki aylarda da makine tesisatları ile birlikte 5 fabrikamızın 2021'in ilk aylarında yada ikinci ayın ortalarında tesisimizin açılışı olacak. Yaklaşık Bin'e yakın istihdam sağlayarak bu tesislerimizde Yozgat'ın üreten bir şehir olma yolunda hızla ilerlemesine devam edeceğiz. 
Her şeyden önce bu çalışmalarımızda bize sonsuz destek veren Cumhurbaşkanı Yardımcımız Fuat Oktay Bey'e çok teşekkür ediyoruz. Ticaret ve Sanayi Odası olarak iş insanlarına ve üreticiye verdiği desteklerin, önümüze çıkan her türlü sıkıntıların önünde bize çok büyük bir destek sağladı. Biz de bu gücü alarak profesyonel bir ekip ile Yozgat'a sanayicinin, üreticinin nasıl getirileceği noktasında onun çizdiği yolda çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bu noktada her geçen gün bir yeni yatırımcı çekiyoruz. Kısmet olursa önümüzdeki aylarda dediğim gibi fiziki şartları tamamlanan fabrikalarımızın 4-5 aylık gibi bir süre içerisinde makine tesisatları ile birlikte açılışlarını yapmayı planlıyoruz. Bu planlamada da yaklaşık 6 Bin Yozgat insanına yeni iş, aş olanakları sağlanacağını buradan belirtmek isterim. Ticaret ve Sanayi Odası olarak bu yatırımlarla birlikte çalışmalarımıza devam ediyoruz. 
Geçen haftalarda sözleşmesini imzaladığımız yeni bir müjdemiz yeni bir yatırımımız daha var. Tabi iş belirli bir noktaya gelmeden, netleşmeden kamuoyuna bunu duyurmak istemedik. 100 Milyon TL'lik bir yatırım kararı alan Azeri Türk bir kardeşimizin yeni yatırımı ile alakalı bütün resmi sözleşmelerimizi imzaladık. Kısmet olursa Mart ayı gibi yaklaşık 150'ye yakın bir çalışanla birlikte fabrikamız çok hızlı bir şekilde yapılıp 2021'in sonlarına doğru faaliyete geçecek. Yeni yatırımcımızın Yozgat'taki çalışan hedefi 900 kişidir. 850 Milyon TL'lik bir yatırım kararı aldı. Birinci etap olarak 100 Milyon TL olarak duyurmak istiyorum. Yozgat'ımız için hayırlı olmasını diliyorum. Yozgat'ın son 2 yılda aldığı yatırımlara bakarsak son 10 yılda almadığı yatırımları aldı diyebiliriz. 
Değerli Valimiz Sayın Ziya Polat devlet büyüğü olarak Yozgat'ta her türlü olanağı ve devletin gücünü bizlere hissettiriyor. Sanayicinin her zaman yanında olduğunu biz biliyoruz. Bu nedenlerden dolayı kendilerine çok teşekkür ediyoruz. Yozgat'ımızdaki diğer kurum müdürlerimiz de aynı şekilde bu ekonomik kalkınmanın bir neferi olarak yaptığımız ve yapacağımız bütün çalışmalarda bizim her zaman yanımızda olduklarını hissettiriyorlar. Kısmet olursa inşallah yeni yatırımlarımızla birlikte bu yatırımda da birinci olarak Yozgat halkına armağan edeceğiz. Azerbaycan biliyorsunuz ki yeni bir savaş halinden çıktı. Ama yatırımcılarımızla görüşmelerimiz sürüyor. Bu süreci de birlikte takip ettik. Onların da tüm Yozgat halkına ayrı ayrı selamları ve güzel temennileri var. Yozgat'a yatırım yapmaktan dolayı mutlular. 2021 yılı için konuştuğumuz yeni yatırımcılarımız da var. Belirli bir neticeye ulaştırdıktan sonra bilgilendirme yapacağız. 
Biz diyoruz ki, Yozgat üreten bir şehir olsun. Yozgat'ta işsiz biri kalmayana, ekonomik yapısı çevre illerden daha üst seviyeye çıkana kadar bizler mücadelemizi devam ettireceğiz. Bizler bu konuda bütün kamuoyunun desteğini bekliyoruz. Şunu unutmamak gerekir ki, Yozgat üreten bir şehir haline gelince herkes kazanacak. Bu ekonomik hamlelerin herkese faydalı olacağını düşünüyorum. 
Yaklaşık 4 aylık bir çalışma sonucunda Yozgat'ın gelişimi ile alakalı TSO olarak bir rapor hazırladık. Malumunuz Yozgat'a hızlı tren gelecek. Bizim aklımıza, Yozgat'a hızlı tren gelirken biz oturup onu mu seyredeceğiz sorusu geldi. Yozgat hızlı trene ne kadar hazır? Yozgat'a hızlı trenden önce Yozgat'taki tüm kamu kurumlarının, yerel yöneticilerin, STK'ların yapması gereken hazırlıklar ve hızlı trenin Yozgat'a ne kadar karı olacak, bu karı nasıl maksimum yapabiliriz? Sorularına cevap aradık. Çünkü şehrimizde bazı eksiklikler gördük. Hızlı trenle birlikte Yozgat'ın ekonomisinin negatif etkilenmemesi için yapılaması gereken bazı hamleler var. Bunu da elbette TSO olarak tek başımıza yapamayız. Hep birlikte bu çalışmanın içerisinde olmamız gerekiyor. Hazırladığımız raporda; STK'ların, belediyenin, kamu kurumlarının, valiliğimizin, il özel idaremizin yapması gerekenler var. Geliştirilerek daha güzel noktalara getirilebilir. Bu konuda bir farkındalık oluşturmak istiyoruz. Eğer biz hazırlıklarımızı yapamazsak Yozgat olarak hızlı tren geldiğinde negatif anlamda etkileniriz.

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ

FOTO GALERİ

Yozgat

Yozgat Haber

Yozgat Son Dakika

Yozgatspor