Hani çevreciydik!

Okuduğunuz haber
MUHASEBECİLERE PANDEMİ YOK!

Yapılandırma nefes aldıracak

Anasayfa   /    Güncel    /    Muhasebecilere pandemi yok!

Muhasebecilere pandemi yok!

Yozgat Serbest Muhasebeci Mâlî Müşavirler Odası (YSMMMO) Başkanı Ahmet Bulut, pandemi dönemini de yoğun bir şekilde geçiren ve iş yükü artan Mali Müşavir ve muhasebecilerin destek kapsamı dışında tutulmasına tepki gösterdi.

GÜNCEL      03 Haziran 2021 - 17:25     0

Muhasebecilere pandemi yok!

Yozgat Serbest Muhasebeci Mâlî Müşavirler Odası (YSMMMO) Başkanı Ahmet Bulut, yaptığı yazılı açıklamada meslektaşlarının pandemi sürecindeki çalışmalarını değerlendirdi. Mâlî müşavirlerin pandemi sürecindeki çalışmalarının ve ülke ekonomisi için üstlendikleri misyonun çok değerli olduğunu söyleyen YSMMMO Başkanı Ahmet Bulut, "Salgının devam ettiği bu zor süreçte bütün dünya ülkeleri ekonomik ve sosyal hayatı ayakta tutmak için sürekli olarak yeni tedbir ve teşvikleri uygulamaya koyuyorlar. Dünyada ve ülkemizde ekonomik hayatın durma noktasına geldiği koronavirüs salgını sürecinde sağlık çalışanlarını hariç tutarsak belki de en fazla stres altında çalışmaya devam eden meslek mensuplarının başında serbest muhasebeci mâlî müşavirler geliyor. Devlet en çok kaynağa ihtiyaç duyduğu dönemde vergilerden mahrum kalmasın, şirketler bu zor zamanları en az hasarla atlatsın, ücretsiz izne çıkarılan personele ödeme yapılabilsin, sağlık çalışanlarının ücretleri kolaylıkla ödenebilsin, tüm sağlık gereksinimleri hızla finanse edilsin diye mâlî müşavirler olarak bizler, tüm muafiyetlerin dışında tam kadro gece gündüz çalıştık. Her geçen gün daha da artan iş yükümüzle çalışmaya devam ediyoruz" dedi.

YSMMM Odası Başkanı, Bulut, "Zaten fazla olan omuzlarımızdaki iş yükü, maalesef pandemi döneminde daha da arttı. Pandemide devletin ekonomik iş yükünü mali müşavirler sırtlandı. İş yükü çok ama destek yok.

İŞLERİMİZ YOĞUN

MESAİ GEREKTİRİYOR

Esnaf odalarınada  seslenen Bulut, “Pandemiden dolayı devletin  bir takım yardım vb desdekleri oldu.Bu konuların esnaf odalarının  üyeleri bulunduğu  esnaflara  bilgi  verip  onları yönlendirmesi gerekirken maalesef  bu işi   bile  esnaf odaları  gidin muhasebeciniz bilir diye  bizlere  yönlendiriyor. Esnaf odalarınının görevini bile bizler yapar olduk.Aslında çokda zor değildi bu pandemi döneminde esnaf odaları  mükellefleri bilgilendirmesi  ve  bu pandemi dönemi sürecinde bir  personel görevlendirip üyesi bulunduğu  esnaflara  bilgi verip yardımcı olması.

Bunu  birkaç defa  daha  dile  getirdim.Değerli esnaflarımız Mali müşavirler yani sizlerin deyimi ile  muhasebecilerin görevi gelir gider faturalarınzı kayıt altın alıp beyannamelerinizi vermek.Esnaf odalarının görevi ise,5362 sayılı kanunla Bu kanunların uygulanmasında ve aynı zamanda esnaf ve sanatkarlar odalarının amaçları doğrultusunda esnaf ile alakalı birtakım çözümleri meydana getirmesinde yardımcı olmaktır.

"Salgının başlamasıyla birlikte vergisel açıdan birçok bildirimler, beyanlar ve ödemeler ötelense de birçok işlemin interaktif vergi dairesinden yapılması sağlansa da hayata geçirilen e-vergi uygulamalarını yürüten ve sonuçlandıran kişiler mâlî müşavirlerdir ve tüm bu işlemler uzun bir mesai gerektirmektedir" diyen Ahmet Bulut, "İnsanlar evlerine gelen kargoyu bile virüs kaparım endişesiyle açmaya imtinâ ederken, mâlî müşavirler mükelleflerin verilerini e-uygulamalara girebilmek için mükelleflerden alış-satış faturaları, tahsilat makbuzları, çek senet görüntüleri ve banka ekstreleri gibi belgeleri fiili olarak alarak, yakın temasa girmek durumunda bırakılmışlardır" diye konuştu.

YSMMMO Başkanı Bulut, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu zorlu süreçte, sigorta ve vergi ayağında işlemlerin devamının sağlanması, işverenlere ve çalışanlara sağlanan teşvik ve desteklerin takibi gibi onlarca konuda iş yükümüzün arasında bir de görevimiz ile ilgili olsun olmasın mükelleflere pek çok konuda danışmanlık hizmeti veriyoruz. Üzerimizdeki psikolojik yük, artık dayanılmaz bir noktaya gelmiştir. Daha önceki kısıtlama dönemlerinde olduğu gibi tam kapanma döneminde de temel önceliği üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirlerinde herhangi bir aksama yaşanmaması olan sokağa çıkma kısıtlaması sırasında, bahse konu sektörlerde çalışanlara yönelik sokağa çıkma muafiyeti getirilmiştir. Getirilen muafiyet kapsamında, bu sektörlerde faaliyet gösteren işletme yetkilileri, personelleri için hazırlanması gereken çalışma izni görev belgesini de mâlî müşavirlerinden talep etmektedirler.

Zaten fazla olan omuzlarımızdaki iş yükü maalesef pandemi döneminde daha da arttı. Pandemide devletin ekonomik iş yükünü adeta mâlî müşavirler sırtlandı. Maddî ve manevî olarak bu süreçte çok yorulduk, anlayış bekliyoruz. Mâlî müşavirler olarak, devletin belirli sektör ve meslek gruplarına vermiş olduğu maddî destek paketlerinden bizlerin faydalanmamasını ise hayretle karşılıyoruz."

Maliye Bakanlığında  acilen Muhasebe Bilim kurulu oluşturulmalıdır.Bu sadece pandemi döneminden dolayı değil her konuda   bilgi alabilecekleri bu işi bizzat yapan Mali müşavirler  mutlaka   olmalıdır.  Bulut, “Harman yerinde toz yutmayan ne bilsin ekmeğin kıymetini” atasözü ile sözlerini tamamladı.

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ

FOTO GALERİ

Yozgat

Yozgat Haber

Yozgat Son Dakika

Yozgatspor