Belediyede sözleşme sevinci

Okuduğunuz haber
MEMURU EZDİRİYORLAR!

Yozgat nereye gidiyor!

Anasayfa   /    Ekonomi    /    Memuru ezdiriyorlar!

Memuru ezdiriyorlar!

Memur-Sen Yozgat İl Temsilciliği tarafından Cumhuriyet Alanı’nda düzenlenen basın açıklamasında memurların talepleri bir kez daha dillendirildi. Toplu iş görüşmeleri sonucunda verilen zammın yetersiz bulunduğunun dile getirildiği açıklamada, verilen teklifin enflasyon karşısında şimdiden eridiği ifade edildi.

EKONOMİ      13 Agustos 2021 - 16:54     0

Memuru ezdiriyorlar!

Memur-Sen Yozgat İl Temsilcisi Kenan Şerefli, Hükümet tarafından 2022 yılı için yüzde 5+6, 2023 yılı için yüzde 6+6 maaş zammı teklifinin memuru enflasyona ezdirecek bir teklif olduğunu belirterek, verilen teklifin memurun beklentilerini karşılamaktan uzak olduğunu söyledi. Memur-Sen Yozgat İl Temsilcisi Şerefli, yaptığı açıklamada memur maaşıyla ocak ve ağustos aylarında alınabilen gıdaların fiyat karşılaştırmasını yaptı. Milyonlarca memur ve memur emeklisine verilecek olan zam için hükümetin teklifini açıklamasının ardından meydana inen Memur Sen Yozgat İl Temsilciliği verilen teklifi yetersiz buldu.
Memur-Sen Yozgat İl Temsilciliği tarafından Cumhuriyet Alanı’nda düzenlenen basın açıklamasında memurların talepleri bir kez daha dillendirildi. Basın açıklamasına Memur-Sen'e bağlı sendikaların Yozgat şube başkanları ve sendika üyeleri katıldı.
MEMURUN KAYBI BÜYÜK
Kamu görevlileri olarak çözüm bekleyen sorunlarının, enflasyon karşısında erimiş maaşlarının en etkili çözüm yeri olarak toplu sözleşme masasını gördüklerini kaydeden Memur-Sen İl Temsilcisi ve Eğitim Bir Sen Yozgat Şube Başkanı Kenan Şerefli, "Kamu İşvereninin dün açıkladığı teklif maalesef bu büyük kitlenin beklentilerini karşılamaktan uzak bir görüntü sergiliyor. 2022 yılı için yüzde 5+6, 2023 yılı için yüzde 6+6 maaş zammı teklifi memuru yine enflasyona ezdirecek bir tekliftir. 2020 yılının ocak ayında maaş ve ücretinin tamamıyla 98,5 kilogram kıyma alabilen kamu görevlisi, 2021 yılı ağustos ayı maaş ve ücretiyle 65,2 kilogram kıyma alabilmektedir. 2020 yılının ocak ayında maaş ve ücretinin tamamıyla 1.917 adet simit alabilen kamu görevlisi, 2021 yılı ağustos ayı maaş ve ücretiyle 1695 adet simit alabilmektedir. 2020 yılının ocak ayında maaş ve ücretinin tamamıyla 21 adet 18 litrelik sıvı yağ alabilen kamu görevlisi, 2021 yılı ağustos ayı maaş ve ücretiyle 14 adet 18 litrelik sıvı yağ alabilmektedir. 5. Toplu Sözleşmeden bugüne kadar geçen 19 ayda kıyma yüzde 92, pirinç yüzde 50, makarna yüzde 37 arttı." dedi.
"Kamu görevlilerinin maaşları
enflasyon karşısında erimektedir"
"Kamu görevlilerinin maaşları enflasyon karşısında erimektedir" diyen Şerefli, "5. Dönem Kamu İşvereni tarafından teklif edilen ve hakem tarafından verilen maaş zammı iki yıl için 4+4 ve 3+3; 19. ayda gerçekleşen enflasyonun ise yüzde 26 olması kamu işvereninin dikkate alması gereken en açık tablodur. Artık bu yanlış hesaptan dönülmelidir. Öyle görünüyor ki; bu teklif hazırlanırken çarşı pazardaki fiyatlar, yüksek enflasyon, kurdaki yükseliş, temel ihtiyaç harcamalarındaki artış, alım gücündeki düşüş gözetilmemiştir. Kamu İşvereninin sunduğu teklif bu gerçekleri dikkate almayan, yetersiz, eksik ve beklentilerimizin altında bir tekliftir. Biz diyoruz ki; memura zammı enflasyon değil kamu işvereni vermelidir. Kamu İşvereninin 3600, refah payı, sözleşmeli personel ile ilgili takvimlendirilmemiş, oranı, kapsamı belirlenmemiş soyut teklifini; oran, kapsam, takvim gibi hususları netleştirerek somutlaştırmasını, tüm kamu görevlilerini mutlu edecek, beklentileri karşılayacak bir teklif sunmasını istiyoruz. 3600 Ek Gösterge konusunda kapsamı genişletilmiş, bütün kamu görevlilerini mutlu edecek, net takvime bağlanmış bir teklif sunulmalıdır" diye konuştu.
Sözleşmeli personel konusunda da teklifin somutlaştırılması gerektiğini kaydeden Şerefli açıklamasında şunları söyledi:
"Sözleşmeli personelin sorunlarını kökten çözecek kadro eksenli bir çalışma yarım milyonu aşan sözleşmeli personelin temel beklentisidir. Memurun enflasyonla eriyen maaşının telafisi ancak seyyanen zamla, memurun enflasyona ezdirilmemesi hedefi de enflasyon farkı vermekle değil ancak refah payıyla mümkündür. Kamu işvereninden; yardımcı hizmetlerin genel idari hizmetlere geçirilmesi, vergi dilimi, toplu sözleşme ikramiyesinin artırılması, görevde yükselme ve unvan değişikliği, bayram ikramiyesi, özel hizmet tazminatı, toplu sözleşme ikramiyesinin artırılması ve benzeri genele ilişkin tekliflerimize de hizmet kollarına ilişkin tekliflerimize de karşılık gelecek şekilde titizlikle hazırlanmış teklifleri bekliyoruz. Toplu sözleşme bir oldubittiyle değil zaman baskısı olmadan pazarlıkla neticelenmelidir. Bunun için de yeni ve kapsamlı bir teklifin hazırlanarak; 5. Dönem Toplu Sözleşmenin zararlarını tazmin edecek, kayıplarımızı giderecek, memuru enflasyona ezdirmeyecek, emeğimize yaraşır yeni bir teklifin pazarlığa imkan tanıyacak şekilde pazartesi gününe kadar sunulmasını istiyoruz. Memur-Sen Yozgat İl temsilciliği olarak, haklarımızı kazanmak, taleplerimizi kabul ettirmek için her türlü eylem, etkinlik ve program için hazır olduğumuzu ilan ediyoruz."
Memur-Sen Yozgat İl Temsilcisi Şerefli, açıklamasının sonunda yangın ve sel felaketinde hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralananlara acil şifalar dileyerek, yaşanan doğal afetlerin yaralarını sarmak için üzerlerine düşen sorumluluğu fazlasıyla yerine getirmeye hazır olduklarını vurguladı. 

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ

FOTO GALERİ

Yozgat

Yozgat Haber

Yozgat Son Dakika

Yozgatspor