Süt Ünitesi tamam

Okuduğunuz haber
KORONADAN DEĞİL AÇLIKTAN ÖLECEĞİZ

Köpeğe eziyete ceza!

Anasayfa   /    Ekonomi    /    Koronadan değil açlıktan öleceğiz

Koronadan değil açlıktan öleceğiz

Yozgat Kahveciler ve Lokantacılar Esnaf Odası Başkanı Eyüp Coşgun, çok acil tedbirler alınmadığı sürece esnafın koronadan değil açlıktan öleceğini söyledi,.

EKONOMİ      11 Mayis 2020 - 16:06     0

Koronadan değil açlıktan öleceğiz

KORONAVADAN DEĞİL

AÇLIKTAN ÖLECEĞİZ

Yozgat Kahveciler ve Lokantacılar Esnaf Odası Başkanı Eyüp Coşgun, esnafın artık dayanacak gücünün kalmadığını söyledi. 2 aya yakın zamandır dükkanların kapalı olduğunu, alınan tedbirlerin yaşanılan sıkıntılara tam anlamıyla çözüm olamadığına dikkat çeken Coşgun, “Ne yazık ki tüm bu beklentilerimiz maalesef açıklanan pakette yer almamış, esnafımız Kovid-19 yerine açlıktan ve sıkıntıdan ölmeye mahkûm edilmiştir” dedi.

Dükkanları 55 gündür kapalı olan esnafın artık mevcut sıkıntılara dayanacak gücünün kalmadığını belirten Yozgat Kahveciler ve Lokantacılar Esnaf Odası Başkanı Eyüp Coşgun, çok daha acil tedbirlerin alınmaması halinde koronadan değil açlıktan öleceklerini söyledi.

55 GÜNDÜR KAPALIYIZ

Bilindiği üzere Dünyayı tehdit eden yeni tip Koronovirüs (Kovid-19) salgını sebebiyle İçişleri bakanlığının genelgesine istinaden 17 Marttan itibaren odamıza kayıtlı Kahvehane, Çay Ocağı, Çay Bahçesi, Kafe, Kafeterya, İnternet Kafe ve Oyun Salonu, Düğün salonu, spor salonu işletmeleri faaliyetleri geçici süreyle durdurulmuştur.

EKONOMİ PAKETİ YETERSİZ KALDI

İşyerlerimizin kapatılmasının ikinci gününde mağduriyetlerimizin giderilmesi yönünde Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından açıklanan Ekonomik Kalkınma İstikrar Paketi bizleri umutlandırmış olsa da bu tedbirler yeterli görülmemektedir. Her ne kadar paket kapsamında işyerli sahiplerine 25.000,-TL, kredi imkânı olsa dahi bazı üyelerimiz şartları taşımadığından, başkaca borçları olduğundan, faizli olması sebebiyle dini vecibeleri gereği ve diğer sebeplerden dolayı kredi kullanamamışlardır.

SİLENMEZSE BİR ANLAMI YOK

Bu destek paketinde ve diğer açıklanan tedbirler kapsamında işyerleri kapanan üyelerimizin beklentisi Kira Yardımı, Elektrik, Su, Doğalgaz, Vergi, Stopaj, SSK/BağKur, Belediyelere ve diğer kurumlara ödenen vergilerin Devletimiz tarafından ötelenmesi yerine karşılanması veya silinmesidir. Ayrıca üyelerimizin geçimini sağlayabilecek, hayatını idame ettirebilecek miktarda en az Asgari Ücret nispetinde nakdi yardım yapılmasıdır.

KAPALI DÜKKANLARA FATURA GELİYOR

Ne yazık ki tüm bu beklentilerimiz maalesef açıklanan pakette yer almamış, esnafımız Kovid-19 yerine açlıktan ve sıkıntıdan ölmeye mahkûm edilmiştir. Birde bunlar yetmezmiş gibi 55 gündür kapalı olan işyerlerimize tüketim olmadığı halde Su, Elektrik ve Doğalgaz faturaları gelmektedir. Ödenmeyen Elektrik faturalarından dolayı elektriklerimiz kesilmektedir.

Üyelerimizin bu sıkıntılarını ve beklentilerini üst kuruluşlarımız Yozgat Esnaf ve Sanatkârlar Odalar Birliği, Türkiye Kahveciler Federasyonu, Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu başta olmak üzere,Yozgat Valiliğine, Yozgat Milletvekillerine, yerel siyasetçilere ve Belediye yetkililerine bildirmiş bulunmaktayız.

Her zaman devletimizin ve yerel yönetimlerin aldığı kararlara itiraz etmeden riayet eden, üzerine düşen sosyal ve ekonomik sorumluluklarını yerine getiren 55 gündür işyerleri kapalı olan ve herhangi bir geliri olmayan üyelerimizin;

Devletimizden Beklentileri

• Hayatını idame ettirebilmek için en az bir asgari ücret tutarında nakdi yardım yapılması.

• Faizsiz Kredi verilmesi.(en az 6 ay ödemesiz)

• Kira Yardımı yapılması

• Kapalı olunan günlere ait SGK/Bağkur primlerinin devlet tarafından karşılanması.

Yerel Yönetimlerden Beklentileri

• İşyerlerimiz kapalı ve tüketim olmamasına rağmen Yozgat belediyesi tarafından gelen Su Faturalarının iptal edilmesi.

• İşyerlerimiz kapalı olmasına rağmen Çedaş A.Ş. tarafından faturalandırılmanın ve ödenmeyen faturalardan dolayı Elektrik Kesme işleminin yapılmaması.

• Kapalı olunan günlere ait Katı Atık Toplama Ücreti, İşgaliye Ücreti, Emlak, Çevre Temizlik, Tabela ve Reklam vergilerinin alınmaması.

Vatandaşlarının Kovid-19 sebebiyle yaşadığı mağduriyetlerini gidermeye çalışan başta Sayın Cumhurbaşkanımıza, Bakanlarımıza, Millet Vekillerimiz ile diğer kurum ve kuruluşlarımıza ve burada çalışanlara desteklerinden dolayı ayrı ayrı teşekkür ederim.

Devletimizin sadece iyi gününde değil kötü gününde de olan toplumun omurgası esnafımızın hayatını idame ettirebilmesi için ilgili tüm kurum ve kuruluşları gerçekçi ve samimi çözümler üretmesi için göreve davet ediyor, sıkıntılarımızın beklentilerimizin acilen giderilmesini yetkililerden arz ediyorum.”

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ

FOTO GALERİ

Yozgat

Yozgat Haber

Yozgat Son Dakika

Yozgatspor