Yozgat için hayallerimiz var

Okuduğunuz haber
ESNAFA POZİTİF AYRIMCILIK!

BOZOKSPOR BAL’IN ZİRVESİNDE

Anasayfa   /    Siyaset    /    Esnafa pozitif ayrımcılık!

Esnafa pozitif ayrımcılık!

Ak Parti Yozgat Milletvekili TESKOMB Başkanı Abdülkadir Akgül, Ak Parti hükümetleri döneminde esnafa yapılan pozitif ayrımcılığı rakamlarla göz önüne serdi.

SİYASET      20 Aralik 2023 - 18:12     0

Esnafa pozitif ayrımcılık!

 

 

 

Ak Parti Yozgat Milletvekili, TESKOMB Başkanı Abdülkadir Akgül, Hazine ve Maliye Bakanlığının 2024 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi üzerine AK Parti Grubu adına söz aldı. Konuşmasında AK Parti hükümetleri döneminde esnafa yapılan pozitif ayrımcılığa vurgu yapan Akgül, “Ve bu bütçe Türkiye Yüzyılı’nın ilk bütçesi olarak da tarihe geçecektir” dedi.

Ak Parti Yozgat Milletvekili, TESKOMB Başkanı Abdülkadir Akgül, bütçe hakkındaki düşüncelerini aktardı, esnafa, çiftçilere sağlanan desteklerdeki artışa dikkat çekti.

TÜRKİYE YÜZYILI BÜTÇESİ

AK Parti Hükümetleri olarak kesintisiz 22’nci, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin 6’ncı bütçesini yapmanın haklı gururunu yaşadığımızı ifade ederek sözlerime başlamak istiyorum.

Bundan önceki bütçelerde olduğu gibi; Bu bütçede; yatırımı, istihdamı, üretimi ve ihracatı destekleyen bir bütçe olacaktır.

Bu bütçede; her alanda inşa, ihya ve Güçlü Türkiye’nin büyümesini önceleyecektir. Yerli ve milli teknoloji hamlelerimize ışık tutacak, Savunma Sanayi hamlelerimize umut olacaktır.

Bu bütçede; esnafı, çiftçisi, memuru, işçisi, emeklisi, öğrencisi her kesimin kalkınması için vatandaşlarımıza kaynak olarak sunulacaktır.  Bu bütçede; mazlum coğrafyaların yanında olacak, Gazzeli çocuklara kalkan olacaktır. Bundan önceki 21 bütçede olduğu gibi bu bütçede son kuruşuna kadar aziz milletimize kaynak ve hizmet olarak harcanacaktır.

Ve bu bütçe Türkiye Yüzyılı’nın ilk bütçesi olarak da tarihe geçecektir.

ESNAFA KREDİ DESTEĞİ ARTTI

Sözlerime Hazine ve Maliye Bakanlığımızın çiftçilerimiz ile esnaf ve sanatkarlarımıza yönelik vermiş olduğu önemli destekleri paylaşarak devam etmek istiyorum. 2002 yılında AK Parti iktidarı dönemi öncesinde Hazine ve Maliye Bakanlığı faiz destekli kredilerden yararlanan esnaf ve sanatkâr sayısı sadece 64 bin ile sınırlıydı ve kullandırılan kredilerin toplamı yalnızca 153 milyon TL idi.

2003 yılı ile 2023 yılı Aralık başına kadar geçen sürede kredilerden yararlananların sayısı 64 bin’den 4.2 milyona çıktı. Kullandırılan kredi tutarı ise 153 Milyon TL’den 441 Milyar 300 Milyon TL rakamına ulaştı. Bu veriler devletimizin esnaf ve sanatkarlara yönelik pozitif tutumunun en bariz göstergesidir.

YÜZLERİ GÜLÜYOR

Esnaf ve sanatkarımız devletimizin destekleriyle güçleniyor ve Güçlü Türkiye’nin yürüyüşünde esnaflarımız her daim ön saflarda yerini alıyor.

COVİD DÖNEMİNDE DESTEKLER

HİÇ KESİLMEDİ

Pandemi ve Deprem döneminde esnaf ve sanatkarımıza verilen destek boyutlarının geldiği noktayı da sizlerde paylaşmak istiyorum.

Covid-19 başlangıcı olan ve sonrasında yaşadığımız deprem felaketini kapsayan dönemde verilen destek limitleri şu şekilde;

2020 yılında 985bin esnaf ve sanatkarımıza 42Milyar 653 Milyon TL

2021 yılında 245bin esnaf ve sanatkarımıza 33Milyar 150 Milyon TL

2022 yılında 345bin esnaf ve sanatkarımıza 91Milyar 530 Milyon TL

2023 yılında 432bin esnaf ve sanatkarımıza 160Milyar 622Milyon TL

Hükümetlerimiz dönemi öncesinde destek miktarı 153 milyon TL civarında iken; 2003 yılından 2020 yılına kadar toplam kredi kullanım tutarı 113 Milyar 245 Milyon TL’ye çıkarak destek boyutları artmış, 2020 yılından bugüne geçen 4 yıllık süre zarfında ise tarihi bir destek ile 327 Milyar 955 Milyon TL esnaf ve sanatkarlarımızın kullanımına sunulmuştur. Türkiye’de her 2 esnaftan 1’i devlet katkılı, düşük faizli kredi imkanından faydalanır hale gelmiştir. Deprem nedeniyle zarar gören esnaf ve sanatkarlarımızın kredi ödemeleri faizsiz 1 yıla kadar ertelenmiştir.

 “Hayata Dönüş Kredisi” ile afet bölgesindeki esnaf ve sanatkarlara 250 bin liraya kadar 12 ayı ödemesiz 60 ay vadeli kredi kullandırılmıştır.

YATIRIM KREDİSİ SÜRÜYOR

Şuan esnaf ve sanatkarlarımıza Hazine ve Maliye Bakanlığımızın desteği Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatiflerinin kefaleti ve Halk Bank aracılığıyla işletme sermayesi ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik 650 bin TL’ye kadar finansman sağlamaya devam etmektedir.

İşyeri ve taşıt alımına yönelik olarak ise 1 Milyon 500 Bin TL’ye kadar yatırım kredisi kullandırılmaktadır.

ÇİFTÇİLER DE GÖZARDI EDİLMEDİ

Yine Bakanlığımız çiftçilerimize yönelik olarak da ciddi destekler vermeye devam etmektedir. Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri aracılığıyla 2023 yılında 1.1 milyon üreticiye yaklaşık 227 Milyar Lira tutarında Hazine faiz destekli kredi kullandırmıştır.

Deprem bölgesinden zarar gören üreticilerimizin kullanmış oldukları krediler faizsiz olarak 1 yıl ertelenmiştir. Bu vesileyle Hazine ve Maliye Bakanlığımıza, Halk Bank ve Ziraat Bankamıza devletimizin güçlü desteklerini çiftçi ve esnaflarımızla buluşturduğu için teşekkür ediyoruz.

YENİ UFUKLARA YELKEN AÇIYORUZ

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde 22 yıldır gerçekleştirdiğimiz reformlarla Türkiye Yüzyılı vizyonumuz doğrultusunda yolumuza emin adımlarla ilerliyoruz. 100. yılını şanla ve şerefle kutladığımız Cumhuriyetimizin asırlık birikimini temel alarak yeni ufuklara yelken açıyoruz.

Bu vesileyle 2024 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifinin bir kez daha ülkemize ve milletimize hayırlar getirmesini diliyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum.”

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ

FOTO GALERİ

Yozgat

Yozgat Haber

Yozgat Son Dakika

Yozgatspor