İYEM'DEN Gençlik Merkezi

Okuduğunuz haber
EĞİTİMDE PERSONEL SIKINTISI ARTIYOR

Yiğit göz dolduruyor

Anasayfa   /    Eğitim    /    Eğitimde personel sıkıntısı artıyor

Eğitimde personel sıkıntısı artıyor

Eğitim Bir Sen Yozgat Şube Başkanı Kenan Şerefli, pandemi döneminde okullarda hijyen ve temizlik konularının büyük önem arz ettiğini belirterek, “Okullarda personel ihtiyacı her zamankinden fazladır ve okul bazlı ödenek tahsisi uygulamasına geçilmelidir" dedi.

EĞİTİM      07 Ekim 2021 - 21:21     0

Eğitimde personel sıkıntısı artıyor

Eğitim Bir Sen Yozgat Şube Başkanı Kenan Şerefli, pandemi döneminde okullarda hijyen ve temizlik konularının büyük önem arz ettiğini belirterek, “Okullarda personel ihtiyacı her zamankinden fazladır ve okul bazlı ödenek tahsisi uygulamasına geçilmelidir.”dedi.

“Personel ihtiyacı her zamankinden daha fazladır”

 

  • 07.10.2021

  • 0

  • 59 kez okundu

  •  

Eğitim Bir Sen Yozgat Şube Başkanı Kenan Şerefli, pandemi döneminde okullarda hijyen ve temizlik konularının büyük önem arz ettiğini belirterek, “Okullarda personel ihtiyacı her zamankinden fazladır ve okul bazlı ödenek tahsisi uygulamasına geçilmelidir.”dedi.

Memur Sen ve Eğitim Bir Sen Yozgat Şube Başkanı Kenan Şerefli, düzenlediği basın toplantısında okullardaki; temizlik, güvenlik gibi personel açığına değdindi.

 

Başkan Şerefli, “Eğitim-öğretimin nitelikli ve verimli bir şekilde, sağlıklı bir ortamda devam ettirilebilmesi, okulların açık tutulma hedefinin gerçekleşmesi için temizlik, güvenlik, bakım ve onarım gibi hizmetleri yürütecek personel ihtiyacının karşılanması kaçınılmazdır.

Eğitim-öğretimin uygun şartlarda, hijyen tedbirlerinin tam alındığı, salgının yaygınlaşma riskinin bertaraf edildiği, eğitim çalışanlarının ve yöneticilerinin asli işlerini dışında başka işleri de yapmak zorunda kalmadığı bir eğitim ortamı için personel ihtiyacı her zamankinden daha fazladır.  Eğitimcilerin aşı ve PCR testi yaptırmaları konusundaki hassasiyet, temizlik başta olmak üzere yardımcı hizmetleri yürüten personelin istihdam edilmesinde de gösterilmelidir.

Okullarımızın salgın şartlarında açık tutulması kararlılığı, personel ihtiyacı karşılanarak güçlendirilmeli, temizlik, güvenlik ve hijyen konusunda taviz verilmemelidir.

Okullarımızın yardımcı personel ihtiyacı kadrolu memur statüsünde personelle karşılanmadığından, vazgeçilemez nitelikteki hizmetler, okul-aile birlikleri tarafından veya Toplum Yararına Program (TYP) kapsamındaki geçici istihdamla yürütülmeye çalışılmaktadır. Ancak okulların açılmasının üzerinden bir ay geçmesine rağmen halen çok sayıdaki okulun yardımcı personel açığı giderilememiş, TYP kapsamında alınan personel de ihtiyacı karşılayamamıştır. Hatta TYP kapsamında alınan personelin geçmiş yıllarda alınan personelden daha az olması, ihtiyacın daha fazla olduğu bu salgın döneminde alınan tedbirleri boşa çıkaracak bir karara dönüşmüştür.”dedi.

YETERSİZ PERSONEL İSTENMEYEN SONUÇLARA YOL AÇMAKTADIR

Yetersiz ve eksik personelin yetersiz kamu hizmetine ve istenmeyen sonuçlara yol açabileceğini söyleyen Şerefli, “Salgın sürecinde okulları açık tutmak, öğrenme kayıplarını tespit etmek, telafi eğitimleri düzenlemek gibi zor ve ağır birçok yükü omuzlamak durumunda kalan okul yönetimleri ve eğitimciler, destek hizmetleri personeli ihtiyacının karşılanamaması nedeniyle okulları eğitime hazır tutmak için büyük gayret göstermekte, sorunları çözmekte zorlanmaktadır.

Okulların kendi kullanımlarına sunulmuş herhangi bir ödenekleri olmadığından personel açığı sorunu kalıcı olarak çözülememekte, her eğitim-öğretim yılının başında sorun kendini tekrar etmektedir. Bu sorunun kökten çözümü için okul bazlı ödenek tahsis edilmeli, personel dışı cari harcamaların yönetilmesi için ödeneklerin doğrudan okul yönetimleri tarafından kullanılması sağlanmalıdır. Unutulmamalıdır ki, yetersiz ve eksik personel, yetersiz ve eksik kamu hizmetine; yetersiz ve eksik kamu hizmeti ise olumsuz ve istenmeyen sonuçlara yol açmaktadır. Okul yöneticilerinin, eğitim çalışanlarının okulları açık tutmak için verdiği mücadele, bürokratik engellere, kırtasiyeciliğe, idareimaslahata ve ödenek yoksunluklarına kurban edilmemelidir.

Okulların yardımcı personel ihtiyacı bir an önce karşılanmalı; okul bazlı ödenek tahsisi bir an önce hayata geçirilmelidir.”ifadelerini kullandı.

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ

FOTO GALERİ

Yozgat

Yozgat Haber

Yozgat Son Dakika

Yozgatspor