Okuduğunuz haber
BÜYÜK OYUN SÜRÜYOR!
Anasayfa   /    Güncel    /    Büyük oyun sürüyor!

Büyük oyun sürüyor!

Prof. Karaca, II. Abdulhamit Dönemini ve günümüze yansımalarını anlattı.

GÜNCEL      13 Subat 2018 - 04:06     0

Büyük oyun sürüyor!

Bozok Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim üyesi Prof. Dr. Niyazi Karaca, Habertürk Televizyonunda, Cansu Canan Özgen’in sunduğu Öteki Gündem programına konuk oldu. Bir Devrin Sultanı II. Abdülhamid Han ve Türkiye gündemine dair bilimsel değerlendirmelerde bulunan Prof. Karaca, programda II. Abdülhamid Han’ın hayatı, icraatları, iç ve dış politika meseleleri ile günümüze yansımalarını da ele alarak tarihe ışık tutmaya çalıştı. 
Yakın tarih alanında yaptığı başarılı çalışmalarla ve yazdığı kitaplarla alanında ün salan Bozok Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim üyesi Prof. Dr. Niyazi Karaca, ‘Büyük Oyun’ isimli kitabında yazdıklarını ekranlarda anlattı. 
KARACA YAKIN TARİHİ ANLATTI
Habertürk Televizyonunda, Cansu Canan Özgen’in sunduğu Öteki Gündem programına konuk olan Prof. Karaca, II. Abdülhamit Han döneminde Batılı devletlerin oynadığı büyük oyunu ve günümüze yansımalarını aktardı. Aynı isimli kitabında yakın tarihte yaşanılan olayları özetleyen ve Osmanlı İmparatorluğu üzerinde oynanan oyunlara dikkat çeken Karaca, “19. Yüzyıl emperyalizmin doruk noktasında uygulandığı bir yüzyıldı. Batılı devletlerin aralarında yaptıkları bu emperyal mücadele yine Avrupalı tarihçiler tarafından "Büyük Oyun" olarak tanımlandı. Hiç şüphesiz emperyal politikalarının odağında Osmanlı Devleti bulunuyordu. İngiltere'nin dış politikasını değiştirerek Osmanlı Devleti'ni yıkıma sürükleyen en önemli isim ise William Ewart Gladstone oldu” dedi. 
İSLAM DÜNYASINI TEHDİT 
OLARAK ALGILADILAR
Türkiye ve İslam Dünyası üzerinde oynanan büyük oyunların devam ettiğini belirten ve özellikle II. Abdülhamit Han döneminde yaşanılan gelişmeleri enine boyuna anlatan Prof. Karaca, “Evanjelikler XIX. yüzyılda çok etkinler. Bunların içerisinde siyasetçiler, gazeteciler, yazarlardan oluşan geniş bir çevre var. Dolayısıyla bir yerden düğmeye bastıkları zaman bunların hepsi ortak ses çıkarıyor, ortak tavır takınıyorlar.” Sözlerinin devamında Karaca, Evanjeliklerin tarihte ve günümüzde Filistin Meselesine benzer örneklerde görüldüğü üzere Sultan Abdülhamid döneminde de, “Evanjelikler İslam Dünyasını bir tehdit olarak algılamışlardır. Hristiyanları kurtarılması gereken unsurlar olarak görüyorlar. Onlar için haksız olarak, İslam hakimiyeti altında ezilen, acı çeken bir durum söz konusudur. Dolayısıyla Hristiyanları kurtaracağız iddiasıyla bakıp, bunu bir büyük dünya hadisesi haline getiriyorlar. Aslında baktığınız zaman yaşananlar böyle abartılacak, uluslararası sorun haline getirilecek olaylar değil.”
KENDİ KENDİMİZİ YİYORUZ
HAKLILIĞIMIZI ANLATAMIYORUZ
Asılsız suçlamalar karşısında haklılığımızı dünyaya neden anlatamadığımız ve haksız suçlamalara millet olarak maruz kalmamızın sebebini Prof. Karaca şöyle özetledi:  “Özellikle 1699’dan sonra içişlerimizle çok fazla uğraşmamız kendimizle kavga etmemiz, bu kavgalarımız sebebiyle dış dünyaya açılamama veya yeterince olayları takip edememe, müdahil olamama gibi bir sonuç çıkarmıştır. II. Abdülhamid döneminde de bugün olduğu gibi herkes bir kamp olduğu için bu durumla karşılaşıyoruz. Örneğin o dönemde Rus, İngiliz, Fransız gibi hep büyük devletlerin taraftarları vardır. Bunu kırmak için oralara elçiler göndermek gibi bir takım şeyler yapmak istediler ama gidenler ne yapmak gerektiğini bilemedi, aktif politika takip edemediler. Bunu yapmaya çalışan ama başkaları üzerinden yapmaya çalışan Sultan Abdülhamid’dir. Mesela bir İngiliz vatandaşını maaşa bağlayarak veya bir takım gazetelere yazılar yazdırarak, dolaylı anlamda lobicilik faaliyeti yürütmüştür” dedi. 
Prof. Karaca, o gün yaşanılan meseleleri günümüzde değerlendirirken o dönemin şartlarını göz önünde bulundurmanın önemine değinerek sözlerini sonlandırdı. 

 

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ

FOTO GALERİ