Korkmaz "Yozgat için adayım"

Okuduğunuz haber
ARSLAN BOŞ DURMUYOR
Anasayfa   /    Siyaset    /    Arslan boş durmuyor

Arslan boş durmuyor

Partisi henüz belli olmasa da Belediye başkan aday adaylığını aylar önce açıklayan Dr. Kazım ARslan, projelerini sıralamaya devam ediyor. Yozgat için önem arz eden kentsel dönüşüm, mahallelerde tarihi alanları düzenleme projelerini basın mensuplarına getirileriyle birlikte anlatan Arslan, özellikle kentsel dönüşümle Yozgat’ın tıkanıklığını çözeceğine vurgu yaptı.

SİYASET      29 Kasim 2023 - 17:25     0

Arslan boş durmuyor

 

Yozgat Bleediye Başkan aday adaylarından Kazım Arslan, proje açıklamaya ve Yozgat’a sağlayacağı katkılarını anlatmaya devam ediyor.

YOZGAT’A KATKI SAĞLAMAK İSTİYORUZ

Yozgat’a katkı sağlayacak birçok proje açıklayan Kazım ARslan, kentsel dönüşüm ve şehrin tarihi dokusunu koruyacak ve birkaç mahalleyi kapsayacak olan projelerini basın mehsuplarına açıkladığı basın toplantısında şu görüşlere yer verdi: Hepimizin derdi Yozgat olduğu için. Bir yere talip olurken, Belediye başkanının adayı olurken, Asıl yapmak. İstediğimiz şey herkes biliyor ki Makam mevki kovalamak değil bulunduğumuz Şehre, doğduğumuz şehre yaşadığımız şehre, sevdiğimiz şehre. Bir değişim, dönüşüm yaşatmaktır. Gayemiz budur. Şehir içerisinde yaşayan insanlara kendi medeniyet değerlerini hatırlatan bir yapıya sahip olmalıdır. Şehir içerisinde yaşayan insanlara kendi medeniyet değerlerini hatırlatan bir Yapıya sahip olmalıdır ki biz O şehri daha çok benimseyelim, daha çok sevelim. Başkaları da o şehri daha çok sevsin, daha çok benimsesin, daha çok gelmek istesin, daha çok yaşamak istesin.

Yine Şehre bakış da estetik Bir kaygının olması lazım. Şehre bakışta Sanatsal bir kaygının olması lazım. Bu da rant endişesiyle Değil etik ahlaki ve estetik endişelerle yapılacak. Bir şehirleşmeyle mümkündür. İşte o zaman. İnsanlar bu şehri. Daha. Çok sever ve bu Şehirde yaşamaktan daha çok zevk. Bizim gayemiz bu. Bu noktada hazırlıklarımızı yapıyoruz. Bu noktada. Projelerimizi hazırlıyoruz.

Bugün. 2 tane projeyi. Sizlerle paylaşmak. İstiyoruz dördüncü Projemiz Yozgat’ın Eski mahallelerinde ihtiyaç olan mahallelerinde kentsel dönüşüm projesidir. Estetik, Kaygıyla yapılacak Kentsel dönüşüm projesidir. Yozgat’ta Kentsel dönüşüme estetik dönüşüme. İhtiyacı olan Mahallelerimiz var inşallah o mahallelerde Ada bazlı, Yeni imar düzenlemeleriyle ada bazlı. Yeni imar düzenlemeleriyle bu mahallelerdeki kentsel dönüşümün önünü açacağız. Bu noktada belediye vatandaşla bu işi yapacak. Yükleniciler arasında bir köprü olacak ve bu köprü vazifesini yaparken de imar değişikliği ile birlikte belediyede bir miktar kaynak aktarılmış olacak. Yozgat’ta yeni bir istihdam oluşturulmuş olacak yeni bir kaynak alanı Oluşturulmuş olacak. Yozgat’ta Yozgat’ın eski mahallelerinde kentsel dönüşüme ihtiyaç vardır. Ama bu kentsel dönüşümü yaparken estetik kaygıyı bir kenara bırakmayacağız. Ahlaki kaygıyı bir kenara bırakmayacağız. Yani vatandaşın işi görülürken Yozgat’ı da, bir beton yığınına döndürmeyeceğiz. Ama vatandaşın işini de makul bir ölçüde görmüş olacağız. Yozgat Eski mahallelerinde Estetik dönüşüm olacak. Kentsel dönüşüm olacak. Bunlarla ilgili yeni imar düzenlemeleri yapacağız.

Beşinci Proje olarak ise, Şehri değiştirmek ve dönüştürmekle ilgili bir projedir. Şehri değiştirirken ve dönüştürürken yaşayan insanlara medeniyet değerlerini, kültür, tarihi değerlerini hatırlatan bir yapılaşmadan bahsediyoruz. Bir dönüşümden bahsediyoruz. Yine Yozgat’ın bazı eski mahallelerinde geçmiş tarihi dokuyu, geçmiş kültürel dokuyu da muhafaza etmemiz lazım. Bugüne kadar çıkan her belediye başkanları şunları söylediler. Seksenli yıllardaki Yozgat kalmış olsaydı bugün biz Safranbolu’yu, Kastamonu'yu konuşmazdık diye beylik laflar ediyorlar. Ama bu noktada bir adım da atılmıyor. Yozgat’ın medeniyet değerlerini koruma noktasında Yozgat’ın kültürel değerlerini koruma noktasında da benim dönemim dışında fazla bir şey yapılmadı. O dönemde biz Yozgat’ın eski yapılarına ele almak suretiyle, kamulaştırmak suretiyle Yozgat'ta Ciddi manada tarihi dokuyu ortaya çıkarmaya çalıştık. Maalesef bizden sonra bu öylece kaldı. Hâlbuki Yozgat'ın tarihi dokusunu, kültürel dokusunu  yaşatmak lazım.

Bu beşinci projemiz üç tane mahalleyi kapsayacak. Onların da şimdilik ismini söylemek istemiyorum Yozgat'ın geçmiş tarihi değerlerinin yaşamaya devam ettiği, yoğun bir şekilde yaşamaya devam ettiği üç tane mahallemiz var. İnşallah o mahallede bu şekilde eşi Yozgat mahallelerinin ve sokaklarının ihyası projesiyle onları yeniden ihya edeceğiz. Ve başkalarının da Yozgat'a gelmesine imkan sağlayacak, başkalarının da Yozgat'a gelmesini özendirecek bir ihya projesini hayata geçireceğiz. Bu noktada zaten geçmişteki referansımız sağlamdır. Yozgat'ta Tol Çarşı'nın Tenekeciler Sokağı değişik mahallelerimizde bulunan onlarca eski yapının restorasyonu dönemimizde yapıldı. Bu noktada bir şey daha vurgulamak istiyorum. Betondan yapılan yeni binalara konak demek mümkün değil. Belediyenin vazifesi konak benzeri yapılar yapmaktayız. Yapılması gereken budur. Bunu yaptığımız sürece şehrimiz zenginlik kazanır. Bunu yaptığımız sürece insanların beğenişini kazanır. Yoksa betondan yapılan binaların Yozgat'a tarihi değer olarak hiçbir katkısı olmamıştır. Bundan sonra da olmayacaktır. Tabii ki zaman zaman bazı arkadaşlarımız projelerle ilgili bir şeyler söylüyorlar. Ama bizim bu hazırlığımız bir aylık, iki aylık, beş aylık, hazırlık değil.  1994 senesinde ilk defa ben Yozgat'a belediye başkanı adayı oldum. Seçilemedim. Benim bu hazırladığım projeler 1994’te verdiğim sözlerdir. Aslında 1994 tabii ki her şey nasip kısmet meselesi biz. Ama Yozgat particilik yapmamış olsa bizleri tercih etmiş olsaydı bugün bu projeleri değil başka şeyleri konuşacaktık. Ve Yozgat gerçekten bambaşka bir şehir olmuş olacak.

Yozgat çok zaman kaybetti. Yozgat çok zaman kaybetti. Son beş yıldır da çok zaman kaybetti Yozgat. Yozgatlı Artık zaman kaybetmesin istiyoruz. Bu şehir bizim. Bu şehri seviyoruz. Bütün derdimiz bu şehre bir şeyler katmaktır. Altmış yaşından sonra Kazım Arslan'ın derdi bir makam kovalamak değildir. Birilerinin yerine oynamak değildir. Birilerinin makamlarını kovalamak değildir. Allah bana onları çok genç yaşta nasip etti. Ben otuz Dört yaşında da milletvekili oldum bu yolda. Altmış yaşında derdimiz o değil bizim. Makam kovalamak değil. Doğduğumuz, büyüdüğümüz, bizi bugünlere getiren şehre bir şeyler katmaktır. Bir katma değer katmak için uğraşmaktır. Gayretimiz bunun için. Herkesin de bunu böyle anlaması lazım. Ve Yozgat’ımızın insanlarının Yozgat gerçekten bu memleketi seven insanların her türlü endişeyi bir kenara bırakarak bakın her türlü. Sosyal başka aklınıza ne geliyorsa her türlü endişeyi bir kenara bırakarak bu projelere sahip çıkmasıdır. Kazım Aslan'a değil, bu projelere sahip çıkmasıdır. Bakın bir şey söylüyorum. Bu projeler bizim doksanlı Yıllarda hazırladığımız projeler. Yozgat çok zaman kaybetti. O yüzden inşallah ben Yozgat'ımızın insanının bunun farkında olduğuna inanıyorum. Yozgat'ımızın insanını bu kaybedilen zamanın farkında olduğuna inanıyorum ve bu seçimde, bu kaybedilen zamanı telafi etmek için gerekeni yapacağına inanıyorum. Zaten bizim de yola çıkış sebebimiz bu kaybedilen zamanı Allah'ın izniyle telafi etmek için bir şeyler yapmaktır. Yozgat'ı yeniden ayağa kaldıracak bir Dönüşümü, değişimi birlikte gerçekleştirebilmektir. İşte bu noktada da imarla ilgili iki proje açıklamış olduk. Birisi bazı mahallelerimizde kentsel dönüşüm. İfade ettiğim gibi diğeri de tarihi mahallelerimizde de geçmiş tarihin ihyasına yönelik olarak yapılacak bir dönüşümdür. Ben bunları Yozgat'a çok şey katacağına inanıyorum.

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ

FOTO GALERİ

Yozgat

Yozgat Haber

Yozgat Son Dakika

Yozgatspor